JAKIE LAMPY DO CIEMNEGO POKOJU?
Jednym z trendów oświetleniowych utrzymujących wysoką pozycję kolejny rok z rzędu jest minimalizm. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze oznacza on jasne przestrzenie - nierzadko sprawnie miesza się z aranżacjami industrialnymi, w których przeważają intensywne szarości czy nawet czerń. Jak dobrać oświetlenie, by całe pomieszczenie nie wpływało na nas przytłaczająco? Podpowiadamy, jak dobrać nowoczesne lampy do ciemnych aranżacji.
Długotrwałe przebywanie w ciemnym pomieszczeniu może wpływać na nas demotywująco i sprawiać, że nasz nastrój się pogarsza. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy postawić na ciemne kolory ścian czy dodatków. Wręcz przeciwnie - miłośnicy łączenia minimalizmu ze stylem industrialnym od lat udowadniają, że życie w tego rodzaju aranżacjach jest bardzo dobrym wyborem! Niezwykle ważne jest natomiast prawidłowe oświetlenie. To właśnie dobrze dobrane nowoczesne lampy sprawiają, że nawet w bardzo ciemnych pomieszczeniach wciąż mamy dobry nastrój i jesteśmy produktywni. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Jak wybrać lampy do ciemnego pomieszczenia?
Aby dobrze dobrać oświetlenie, musisz wziąć pod uwagę nie tylko przeważającą we wnętrzu kolorystykę. Niezwykle ważne są wielkość, przeznaczenie oraz styl aranżacyjny. W przypadku ciemnego wnętrza zadanie wydaje się być trochę trudniejsze ze względu na małą ilość światła naturalnego. Należy więc podkreślić, że dobrze dobrane nowoczesne lampy pozwalają na zachowanie jego wysokiej funkcjonalności i wyjątkowej estetyki - wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach.
Lampy do małego ciemnego pokoju
Wielu właścicieli mieszkań w blokach ma nie tylko ciemną aranżację, ale przede wszystkim nieduże pokoje. Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której wewnątrz pomieszczenia panuje przygnębiający półmrok dokuczający w sposób szczególny w okresie jesienno-zimowym, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej ilości i rodzaju światła sztucznego.
W takim pomieszczeniu najważniejsze jest to, aby oświetlenie nie zabierało cennej przestrzeni i nie wpływało negatywnie na komfort poruszania się. Jeśli więc chcesz rozjaśnić ciemny pokój o małym metrażu w sposób nowoczesny i nieprzytłaczający, koniecznie postaw na reflektory. Lampy sufitowe mają małe rozmiary, a jednocześnie wykazują się dużą skutecznością. Bardzo często posiadają wygodną funkcję sterowania kierunkiem światła, a więc dają możliwość wybrania miejsca najsilniejszego oświetlenia.
Dobrym wyborem mogą okazać się również plafony sufitowe. Ich nowoczesne formy odbiegają nieco od tego, co znamy sprzed kilkunastu lat i od dawna nie są to już nudne płaskie modele, które sprawdzają się wyłącznie w kuchni i łazience. Co więcej, można dzięki nim optycznie powiększyć przestrzeń.
Lampy do dużego ciemnego pokoju
Połączenie stylów minimalistycznego i industrialnego doskonale prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Bardzo ważne dla ostatecznego efektu jest jednak ich prawidłowe oświetlenie. Jakie lampy wybrać?
W przypadku dużej przestrzeni warto zacząć od oświetlenia głównego, którym mogą być lampy wiszące. Można zamontować je w kilku miejscach, aby równomiernie rozjaśniały całe pomieszczenie. Współcześni producenci oferują zróżnicowane modele, dzięki czemu z pewnością znajdziesz projekt idealnie dopasowany do twoich potrzeb i wymagań.
Lampy wiszące do ciemnego pomieszczenia o dużych wymiarach mogą mieć również ozdobne żyrandole. W zależności od dominującego stylu, mogą być wykonane z różnego materiału: tkaniny, drewna, metalu czy nawet betonu. Obecnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są minimalistyczne lampy metalowe. Decydując się na model dla siebie, pamiętaj, by skalować jego wielkość względem wymiarów pokoju: im są większe, tym większy żyrandol możesz wybrać.
Dodatkowe lampy do ciemnego pokoju
W ciemnym pomieszczeniu utrzymanym w stylu minimalistycznym lub industrialnym niezwykle ważne jest oświetlenie dodatkowe. W tej roli doskonale sprawdzają się lampy stojące, ścienne i stołowe, które mogą pojawiać się w różnych częściach naszego mieszkania.
Jednym z najczęstszych wyborów użytkowników są nieustannie lampy stojące. Można znaleźć dla nich miejsce w pobliżu sofy w salonie, by tworzyły przytulną atmosferę na czas wspólnego wypoczynku z bliskimi. Nierzadko sprawdzają się także jako oświetlenie do pracy przy biurku, jeśli nie dysponujemy osobnym pokojem zaaranżowanym na gabinet.
Użytkownicy nierzadko sięgają także po lampy ścienne, dzięki którym można zapewnić sobie wsparcie na czas czytania czy pracy. Doskonale sprawdzają się zarówno w salonie w pobliżu ulubionego fotela, jak i w sypialni po dwóch stronach wezgłowia łóżka, gdzie z powodzeniem zastępują tradycyjne lampki nocne.
Ciekawym rozwiązaniem, niezwykle istotnym w ciemnych pomieszczeniach, są lampy stołowe. Warto zdecydować się na nie na stoliku czy komodzie w salonie i przedpokoju. To właśnie one budują charakter wnętrza i dbają o brak nieprzyjemnych dla oka zacienionych kątów, które dodatkowo optycznie pomniejszałaby wybraną przestrzeń.