OŚWIETLENIE SALONU – PRAKTYCZNE PORADY

OŚWIETLENIE SALONU – PRAKTYCZNE PORADY

Salon w domu czy mieszkaniu pełni naprawdę sporo funkcji. Właśnie w nim spotykamy się z przyjaciółmi czy rodziną, tam odpoczywamy, uczymy się czy pracujemy. Wybrane oświetlenie musi więc sprostać wielu zadaniom. Z tego względu jedno źródło światło to zdecydowanie za mało – należy postawić na lampy wiszące i uzupełniające je lampy podłogowe czy kinkiety. To istotne, by decyzję o rodzaju oświetlenia wybrać jeszcze na etapie projektowania wnętrza. Zyskasz dobre jego rozmieszczenie i wysoką estetykę wykończenia.

Jak zaaranżować oświetlenie w salonie?

Podstawowa zasada oświetlenia salonu mówi, by nie stawiać na jedno źródło światła. To szczególnie ważne, jeśli jesteś właścicielem mieszkania o sporym metrażu. Jeśli zdecydujesz się wyłącznie na jedną lampę, którą zamontujesz pośrodku sufitu, nie oświetli ona efektywnie całej przestrzeni. Będziesz musiał mierzyć się z ciemnymi zakamarkami, które optycznie zmniejszą posiadany metraż i sprawią, że salon będzie prezentował się niezbyt estetycznie. Absolutnym minimum okazuje się więc połączenie jej z dodatkowym źródłem światła. W tej roli może sprawdzić się lampa podłogowa, kinkiet czy lampa stołowa. Większa liczba punktów świetlnych to ostatecznie więcej podkreślonych walorów estetycznych i lepszy klimat w twoich wnętrzach.

Pamiętaj także, że salon to często jeden z elementów, z których składa się otwarta strefa dzienna. Odpowiednio dobrane oświetlenie może więc stanowić granicę pomiędzy poszczególnymi jej częściami. W ten sposób możesz wyraźnie rozdzielić hol, salon, kuchnię i jadalnię. Jednocześnie zwróć uwagę, że salon stanowi pomieszczenie reprezentacyjne, w którym gościsz swoich znajomych i rodzinę. Dobrze jest więc zdecydować się na dodatkowe oświetlenie dekoracyjne. Zanim zdecydujesz się na ostateczny projekt, uwzględnij także to, że w salonie rzadko będziesz uruchamiał wszystkie światła jednocześnie. Zadbaj o niezależne obwody, by w przyszłości nie generować niepotrzebnie wysokich rachunków za prąd.

Liczba i stylistyka źródeł światła w salonie

Wybierając lampy do salonu pamiętaj, że ich odpowiednia ilość uchroni cię przed zmęczeniem wynikającym z życia w półmroku. Gdy długotrwale narażasz się na trudności w rozpoznawaniu przedmiotów, wyraźnie nadwyrężasz swój układ nerwowy i nie jesteś w stanie prawdziwie się zrelaksować. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo nieodpowiednie oświetlenie wpływa na twoje samopoczucie. W czasie tworzenia projektowania salonu koniecznie zadbaj o odpowiednią ilość źródeł światła. Zwróć uwagę na to, że im jest ich w pomieszczeniu więcej, tym łatwiej będzie dostosować natężenie do zmieniających się potrzeb.

Czy istnieją zasady dobierania liczby źródeł światła? Warto uwzględnić moc opraw świetlnych i dostosować ją do wielkości pomieszczenia. Jednocześnie dobrze jest pamiętać, że moc oświetleniowa będzie mniejsza, jeśli zadbasz o dopełnienie lamp głównych poprzez zdecydowanie się na lampy podłogowe czy kinkiety.

Zwróć uwagę, że ilość lamp w salonie powinna odpowiadać funkcjom, które mają pełnić w przyszłości. Przemyśl więc dokładnie, co będzie się tam znajdowało. W zależności od swoich planów, dostosuj oświetlenie do biurka, telewizora czy stołu jadalnianego. Nie zapominaj także, że efektywność wybranego oświetlenia w dużej mierze zależy od koloru ścian w pomieszczeniu. Jaśniejsze barwy zapewniają mniejsze straty. Choć wydaje się to być oczywiste, często staje się główną przyczyną niezbyt korzystnego efektu. Warto podkreślić, że kolor ścian przekłada się na koszty energii.

Mówiąc o barwach, nie sposób nie wspomnieć również o tzw. kolorze światła. Odpowiada za niego temperatura barwowa, którą określa się w kelwinach. Gdy będziesz dobierał żarówki do lampy do salonu, koniecznie zwróć uwagę na oznaczenia:

  • 2700 K – “ciepły biały” kolor światła, który buduje warunki sprzyjające odpoczynkowi,
  • 4000 K – “zimny biały” kolor światła, który sprawdza się podczas pracy, bo w najmniejszym stopniu wpływa na odbiór kolorystyki otoczenia.

Nowoczesne oświetlenie salonu – sprawdzone triki

Gdy wybierasz lampy do salonu, musisz wiedzieć, że prawidłowo dobrane oświetlenie może zupełnie odmienić twoje wnętrza. To właśnie niemu podkreślisz walory przestrzeni lub ukryjesz jej mankamenty. Umiejętne dopasowane lampy mogą wpłynąć również na proporcje i sprawić, że pomieszczenie wydaje się być optycznie większe. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych trików, na które warto postawić w różnych sytuacjach.

  • Oświetlenie do niskiego salonu: Jeśli chcesz optycznie powiększyć posiadaną przestrzeń, postaw na lampę wiszącą z kloszem otwartym ku górze lub plafon. Światłem możesz wydobyć również pionowe podziały ścian – taki trik można zastosować w przypadku posiadania filarów czy kolumn.
  • Oświetlenie do wąskiego salonu: Jeśli chcesz, by pomieszczenie wydawało się szersze niż jest w rzeczywistości, koniecznie oświetl mocniej jedną z jego dłuższych ścian. Możesz postawić na listwy świetlne na suficie lub wzdłuż załamania pomiędzy nim a ścianą. Jeśli posiadasz wnęki lub półki meblowe, koniecznie dodatkowo je podświetl.
  • Oświetlenie małego salonu: Najprostszym rozwiązaniem na optyczne powiększenie posiadanej przestrzeni jest zamontowanie wielu punktów świetlnych różnego rodzaju. Możesz łączyć i zestawiać ze sobą lampy podłogowe, lampy sufitowe, kinkiety i inne. Postaw na punktowe podświetlenia drobnych elementów – mogą to być obrazy czy zdjęcia.