Oświetlenie małych pomieszczeń – praktyczne wskazówki

Choć bardzo chcielibyśmy wierzyć, że jest inaczej, małe pokoje mogą stanowić bardzo duże wyzwanie aranżacyjne. Nierzadko są nieustawne i ciemne, a więc każda decyzja zakupowa musi być poprzedzona dość długim zastanowieniem. Ograniczona przestrzeń sprawia, że decydujemy się na mniejsze meble oraz minimalną liczbę dodatków. Prawdziwe schody to jednak prawidłowy dobór oświetlenia. Jakie nowoczesne lampy sprawdzą się na niewielkim metrażu? Jak sprawić, by światło optycznie powiększyło posiadaną przestrzeń? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, z których warto skorzystać już na etapie projektowania pomieszczenia.

W ostatnim czasie zauważalne są bardzo wysokie ceny mieszkań, co sprawia, że młodzi ludzie decydują się na zakup przestrzeni o niewielkim metrażu. By życie w niedużym M2 było komfortowe, niezbędne jest jego odpowiednie zaaranżowanie. Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia okazują się lampy – to właśnie one sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości. Dobrze dobrane nowoczesne oświetlenie może wpłynąć zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność danego pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę, gdy szukasz lamp dla siebie?

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie do małych pomieszczeń?

Wiemy, że wybór odpowiedniego oświetlenia do małego pomieszczenia nie jest wcale prosty. Często musimy bowiem rezygnować z tego, co naprawdę nam się podoba, na rzecz innego modelu, który po prostu zmieści się na posiadanej przestrzeni. Realizując aranżację wnętrza, musimy nauczyć się sztuki wyboru, niekiedy zupełnie porzucając wstępnie zrobione plany na rzecz tego, co podniesie funkcjonalność mieszkania. Pamiętaj, że ostatecznie nie będziesz żałował. Przestrzeń, w której będziesz mieszkał przez następnych kilkadziesiąt lat, może być jednocześnie piękna i praktyczna. Nowoczesne oświetlenie daje bowiem ogrom możliwości.

Przeglądając nowoczesne oświetlenie dostępne w sklepach, pamiętaj, że w małych pomieszczeniach masywne lampy sufitowe nie prezentują się najlepiej. Mogą zajmować cenne centymetry kwadratowe, utrudniać swobodne poruszanie i dodatkowo sprawiać, że cała przestrzeń wydaje się zatłoczona i jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Zdecydowanie lepiej wybierać lampy wiszące w stylu industrialnym – ich projekt jest smukły i delikatny.

Jednocześnie pamiętaj, że lampy wiszące to nie jedyny dostępny na rynku produkt. Co więcej, często okazuje się, że w małych pomieszczeniach najlepiej zupełnie z nich zrezygnować. Na co postawić w zamian? Dobrym rozwiązaniem, które nie zabierze wolnej przestrzeni i nie zmniejszy optycznie wnętrza, okazują się lampy sufitowe i plafony. Najlepiej jest wybierać te modele, których klosz skierowany jest ku górze. Strumień światła będzie odbijał się od sufitu i równomiernie rozchodził po całym pomieszczeniu. W ten sposób nie tylko skutecznie je rozjaśnisz, ale także optycznie powiększysz.

To, na co warto zwrócić uwagę, to również barwa światła. W niedużym pomieszczeniu raczej należy unikać zimnej, która sprawi, że przestrzeń będzie raczej chłodne niż przytulne. Ciepłe żarówki pomogą ci zbudować przyjemny nastrój i sprawiają, że czujesz się w nim dobrze – możesz więc wypocząć i zrelaksować się po całym dniu pracy.

Jakie lampy do małych pomieszczeń?

Kilka istotnych kwestii udało nam się już poruszyć, więc przyszedł czas na konkretne polecenia. Jakie lampy sprawdzą się w małych pomieszczeniach i o czym warto pamiętać, gdy je kupujesz?

W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się przede wszystkim:

  • plafony sufitowe – są bowiem nieduże i nie zajmują zbyt dużo cennej na małym metrażu przestrzeni, a jednocześnie dostarczają wystarczająco dużą ilość światła, by całe pomieszczenie było jasne; nowoczesne projekty są również bardzo estetyczne i sprawnie wpisują się w potrzeby współczesnych użytkowników,
  • kinkiety – lampy ścienne to doskonałe wsparcie w czasie długich, jesiennych wieczorów – budują nastrój, dzielą przestrzeń na strefy, mogą być wsparciem podczas wykonywania precyzyjnych czynności i zawsze dobrze jest w ich obecności wypoczywać
  • lampy stołowe – najlepsze wsparcie w czasie nauki czy pracy ze względu na źródło światła miejscowego i niewielkie gabaryty,
  • lampy podłogowe – jeśli przestrzeń twojego mieszkania pozwala ci na jej zastosowanie, umieść ją w kącie pomieszczenia, by nie zajmowała jego centralnej części i ciesz się osiągniętym efektem przytulności.

Lampy do małego pomieszczenia – jaki kolor będzie najlepszy?

Niewielkie wnętrze nie powinno być przesadnie ciemne. W ten sposób bowiem sprawiasz, że wydaje się jeszcze mniejsze, niż jest naprawdę. Pamiętaj, że wybierając lampy do niedużego pokoju, dobrze jest postawić na klosze utrzymane w jasnej barwie – dzięki nim cała przestrzeń będzie wydawać się lżejsza. Można postawić również na szkło czy metaliczne konstrukcje.

W kwestii kolorów bardzo niepożądanym rozwiązaniem są również nowoczesne lampy dopasowane kolorystycznie do dywanu czy podłogi. W ten sposób tworzysz efekt wzajemnego przyciągania się. Sufit i podłoga będą sprawiały wrażenie przysuniętych do siebie, co dodatkowo optycznie zmniejszy całą przestrzeń.

Więcej
artykułów