Nowoczesne lampy wiszące do dużego salonu
Nowoczesne lampy wiszące

Odpowiednie oświetlenie to nie tylko duże wyzwanie, ale przede wszystkim niezbędnik dla dobrego samopoczucia w swoim domu. Okazuje się, że szczególnym zadaniem stają się obszerne salony, które łączą w sobie kilka funkcji – wypoczynkową, jadalną i kuchenną. Wybór odpowiednich lamp głównych i dodatkowych może zająć naprawdę sporo czasu, dlatego podpowiadamy, które z nich warto wziąć pod uwagę.

Jeśli jesteś właścicielem dużego salonu, zdajesz sobie sprawę, że łączy on kilka funkcji. To miejsce odpoczynku czy przyjmowania gości, ale także spożywania posiłków czy wykonywania obowiązków zawodowych. Aby odpowiednio dobrać nowoczesne oświetlenie, konieczne jest zarysowanie osobnych stref – jadalnianej i wypoczynkowej. Musisz bowiem wiedzieć, że nowoczesne lampy przeznaczone do tych przestrzeni będą w istotny sposób różnić się od siebie wielkością i funkcją.

Lampy do części jadalnianej

W takim układzie pomieszczeń jadalnia to integralna część tzw. pokoju dziennego. Aby podzielić go w subtelny sposób, należy dobrać odpowiednie lampy wiszące. Żyrandol nie powinien jednak pojawić się w centralnym punkcie pomieszczenia – najlepsze miejsce dla niego jest bezpośrednio nad stołem.

Aby odpowiednio wybrać model, kupując lampy nad stół, należy uwzględnić zarówno kształt, jak i rozmiar stołu. Gdy przyjmuje prostokątną formę, warto postawić na kilka lamp zamontowanych nad nim w jednej linii. Klasyczny okrągły stół może natomiast z powodzeniem oświetlać okrągła lampa wisząca. Istotna jest także wielkość wybieranego klosza. Najlepiej postawić na ten o średnicy o ok. 30 cm mniejszej niż szerokość stołu. Na jakiej wysokości najlepiej powiesić zwis? Odległość od blatu powinna wynosić ok. 60-80 cm. W ten sposób unikniesz niechcianego efektu oślepienia domowników, a lampa wisząca nie będzie przeszkodą w czasie podawania posiłków.

Lampy do strefy wypoczynkowej

Odpoczynek na wygodnej sofie w salonie to marzenie większości z nas. Gdy spędzamy całe dnie przed komputerem w pracy, ogromnie ważna jest dla nas możliwość leniwego wyciągnięcia się na kanapie. Pamiętaj jednak, że wygodne wyposażenie – fotel czy stolik kawowy – to jeszcze nie wszystko. Wpływ na efektywność wypoczynku ma również wybrane nowoczesne oświetlenie.

W części wypoczynkowej dużego salonu niemal niezbędna jest lampa podłogowa. Jest mobilna i pozwala na łatwe przemieszczanie, jednak najlepszym dla niej miejscem są okolice sofy lub ulubionego fotela. Sprawdzi się zarówno podczas regeneracyjnej drzemki, jak i czytania czy oglądania telewizji. Co ma znaczenie, gdy przeglądasz dostępne w sklepie modele? Przede wszystkim dobrze oceń szerokość klosza. Okazuje się, że im jego średnica jest większa, tym lepiej. Dzięki niemu lampa podłogowa nie będzie raziła domowników po oczach, a ciepłe światło delikatnie rozejdzie się po salonie. Designerskie lampy stojące cechuje także obecność interesującej nogi, która staje się wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

W salonie warto postawić również na lampy stołowe, które będą uzupełniały efekt dawany przez ich większe podłogowe wersje. To dzięki ich obecności na komodach czy parapetach możesz dokładniej wypełnić przytulnym blaskiem zakamarki dużej przestrzeni. Zauważ, że to nie tylko funkcjonalne wsparcie, które chroni przed efektem optycznego zmniejszenia salonu. Lampy stołowe są także dekoracją, która podkreśli charakter wnętrza twojego domu. Dzięki nim możesz zbudować indywidualny styl, który będzie ci odpowiadał i zachwyci twoich znajomych.

Urządzając salon, zawsze pamiętaj, że lampy podłogowe i stołowe to nie wszystko. W strefie wypoczynkowej powinien pojawić się również chociaż jeden zwis, który będzie oświetlał całą przestrzeń. Jego miejsce to centralny punkt pomieszczenia.

Lampy do dużego salonu – co jeszcze się sprawdzi?

Oprócz głównych form oświetlenia, czyli zastosowanych w salonie lamp wiszących i podłogowych, warto przemyśleć dobranie także praktycznych lamp ściennych. Kinkiety to prosty sposób na urozmaicenie przestrzeni i stworzenie nastrojowej atmosfery we wnętrzu. Możesz postawić na jeden z wielu ich rodzajów.

Jeśli chcesz, by kinkiety stanowiły przede wszystkim dekorację wnętrza, możesz zdecydować się na model z otwartym na dwie strony kloszem. Rozproszone w górę i dół światło pięknie prezentuje się na niemal każdej ścianie, skutecznie zastępując ozdoby. Interesujące i znacznie bardziej funkcjonalne są kinkety z wysięgnikiem, które pozwalają na precyzyjne oświetlenie konkretnej przestrzeni – sprawdzają się m.in. podczas czytania czy nauki. Jeśli chcesz, by naprawdę dobrze spełniały swoją rolę, powieś je na wysokości ok. 2 m.

Perfekcyjna aranżacja dużego salonu to nie tylko wymarzone meble, ale także starannie dobrane oświetlenie. Wybierając je, pamiętaj o strefach funkcjonalnych, które mają zupełnie inne zadania i warto je od siebie wyraźnie oddzielić, w czym pomagają właściwie dopasowane lampy wiszące, podłogowe i ścienne.

Więcej
artykułów