Nowoczesne lampy industrialne czy klasyczne abażury?

Klasyczne lampy z abażurami zupełnie niepotrzebnie kojarzą nam się z wystrojem domów naszych babć. Tymczasem, choć najsilniej rozwijają się minimalistyczne trendy i proste formy, wcale nierzadko sięgamy po modele nawiązujące do filozofii hygge czy skandynawskich wzorców. Ciepło miękkich opraw z tkaniny doceniamy szczególnie w długie i chłodne zimowe wieczory, kiedy przytulna atmosfera jest wszystkim, czego potrzebujemy. Na szczęście żyjemy w czasach, które dają nam szeroki wybór – każdy znajdzie oświetlenie szyte na miarę swoich potrzeb. Zanim jednak zdecydujesz, poznaj dokładnie choć kilka z dostępnych opcji. Być może dzięki temu artykułowi zupełnie zmienisz zdanie?

Lampy z abażurami

Najbardziej charakterystyczne lampy z abażurami to rozwiązania zaczerpnięte ze stylu angielskiego. Wywodzi się z brytyjskiej arystokracji, a więc nie brakuje mu elegancji, ale i konserwatywności. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że jest również bardzo przytulny. To właśnie w nim pojawiają się liczne ciężkie zasłony, poduszki, pikowane obicia czy właśnie lampy z abażurami. Nasze babcie nierzadko decydowały się na lampy podłogowe lub stołowe z aksamitnymi abażurami.

Czy dzisiaj musimy zupełnie rezygnować z ciepłego efektu, który dają? Ten charakterystyczny projekt dość sprawnie łączy się z unowocześnioną fakturą – możemy bowiem wybrać lampy stołowe czy stojące z ozdobną podstawą i gładkim abażurem utrzymanym w pastelowym kolorze. Musisz przyznać, że kinkiety z plisowanym detalem wprowadzają w przestrzeń naprawdę dużo uroku – nic dziwnego, że bezustannie są jednymi z najczęściej wybieranych modeli do sypialni. Okazuje się, że wciąż pojawiają się liczni klienci, którzy chętnie sięgają po wzory kwiatowe i kolory ziemi.

Nie da się ukryć, że współcześni użytkownicy patrzą na aranżację wnętrz nieco inaczej – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej cenimy dzisiaj funkcjonalność przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że abażury to nie tylko ogromne stelaże z olbrzymią ilością naciągniętego na nie materiału wykończonego koronką. Współcześni producenci oferują znacznie więcej wariantów, wśród których te najbardziej tradycyjne i proste są jedynie jedną z wielu opcji. Co jeszcze możesz wybrać?

Jeśli cenisz sobie przytulną klasykę, doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się lampy stojące wykończone abażurowymi kloszami z ornamentem. Dzięki nim przestrzeń zyska niebanalny charakter, mogą również stanowić jedną z głównych dekoracji całego wnętrza. Zwróć również uwagę, że niektórzy producenci zupełnie zmienili kierunek tworzenia – zamiast zwiewnych materiałów, oferują lampy stołowe wykończone betonem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią nowoczesność i szukają nietuzinkowych dodatków. W sklepach nie brakuje również modeli ozdobionych kryształkami. To odpowiedź na potrzeby miłośników luksusowego stylu glamour, którzy lubią, gdy w ich mieszkaniach stale coś połyskuje.

Nowoczesne lampy podłogowe

Rozumiemy, że nie wszyscy użytkownicy są miłośnikami abażurów – nawet tych w unowocześnionej formie. Warto jednak wiedzieć, że na rynku nie brakuje oświetlenia, które stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy angielską klasyką a nowoczesną “gołą żarówką”. Możesz zdecydować się na lampy podłogowe i stołowe z częściowo odsłoniętymi kloszami. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w popularnych dzisiaj stylach industrialnym czy retro.

Lampy podłogowe z częściowo odsłoniętą żarówką dają surowy efekt, który jest bardzo pożądany wśród miłośników postindustrialnej stylistyki. Jednocześnie warto przyznać, że dzięki obłym kształtom źródła światła całość nadaje wybranej przestrzeni przytulnego charakteru – to rozwiązanie znacznie cieplejsze niż typowe odsłonięte Edisony. Warto podkreślić, że doskonale prezentują się na tle często dzisiaj wybieranych cegieł czy betonu. Mogą być wykończone metalowymi oprawami o staromodnych kształtach, dzięki czemu nawiążą do poprzedniego stulecia.

Rozsądnym wyborem pomiędzy angielskimi abażurami a nowoczesną odsłoniętą żarówką są również lampy podłogowe ze szklanym kloszem. Najciekawsze modele zapewniają efekt lekkości, a co najważniejsze – rzucają przyjemne światło na wnętrze twojego mieszkania. Są połączeniem funkcjonalności i najwyższej estetyki.

Modernistyczne lampy bez kloszy

Chcesz wykończyć mieszkanie w stylu loftowym? Najlepszym rozwiązaniem zdecydowanie będą lampy bez kloszy – to najczęściej pojedyncze żarówki zawieszone na długim przewodzie. Producenci nierzadko oferują również oryginalne geometryczne kompozycje. Wszystkie projekty są jednak bardzo surowe i zakładają, że żarówka jest w pełni odsłonięta. Niezwykle oryginalne okazują się lampy wiszące “pająki”, które mogą mieć kilka lub nawet kilkanaście źródeł światła – to doskonałe rozwiązanie do wysokich i przestronnych pomieszczeń.

Warto zauważyć, że nowoczesne lampy z odsłoniętymi żarówkami mogą być stosowane również w ciepłych i przytulnych wnętrzach. Choć same w sobie są bardzo surowe, można złagodzić je abażurami z metalu lub wikliny. Tego rodzaju “klatki” są dzisiaj dość powszechnie stosowane – najczęściej wykorzystuje się je jako lampy nad wyspę, bo oprócz niebanalnego estetycznego efektu zapewniają również niezakłócony niczym dostęp do światła.

Więcej
artykułów