Nowoczesne kinkiety – czy sprawdzą się u ciebie?

Doceniane przez nasze babcie i często pojawiające się w starszych domach, przez jakichś czas odeszły w niepamięć. Nowoczesne kinkiety o modernistycznych kształtach wróciły na salony stosunkowo niedawno. Ponownie doceniliśmy ich funkcjonalność, a uwspółcześniony design skradł serca tysięcy użytkowników. Czym wyróżniają się kinkiety i co warto o nich wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu?

Nowoczesne kinkiety to specyficzne lampy ścienne, które w niemal doskonały sposób uzupełniają oświetlenie główne i współgrają z innymi rozwiązaniami znajdującymi się wewnątrz pomieszczenia. Pojawiają się nie tylko w tych pomieszczeniach, gdzie brakuje miejsca na większe lampy wyposażone w duże i przyciągające wzrok klosze. Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie ich funkcjonalności również w pomieszczeniach, w których spędzamy czasu w ciągu dnia – m.in. salonie, sypialni czy domowym gabinecie. Doceniamy je nie tylko ze względu na skuteczne oświetlenie wybranej przestrzeni, ale również z powodu ich estetyki. Mogą zdobić nasze wnętrza lub podkreślać obecność znajdujących się w nich elementów aranżacji. Poznaj ich najważniejsze zalety i wady, które pomogą ci podjąć ostateczną decyzję co do ich zakupu.

Kinkiety – jakie mają zalety?

Nowoczesne kinkiety to przede wszystkim już nie proste lampy ścienne, których podstawowym i jedynym zadaniem jest oświetlenie zaciemnionych przestrzeni. Wciąż sprawdzają się tam, gdzie nie dociera światło pochodzące ze zwisów, jednak jednocześnie mogą stanowić ozdobę pomieszczenia – zarówno jako jej uzupełnienie, jak i punkt centralny. Co więcej, to właśnie za ich pomocą najskuteczniej podkreślić obecność ważnych dla ciebie pamiątek czy obrazów. Odpowiednio wybrane i rozwieszone we właściwy sposób wprowadzają do pomieszczenia ciepły, pożądany w domu klimat.

Zauważ, że nowoczesne lampy ścienne mogą pojawiać się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Dzięki nim właściciele odpowiednio oświetlają swój ogród, nie tylko zapewniając sobie bezpieczeństwo podczas poruszania się po nim, ale także uzyskując efekt spójności całej aranżacji. To istotne dla ostatecznego efektu, który będzie każdego dnia wprawiał cię w dobry nastrój. Z pewnością widziałeś domy, w których kinkiety pojawiały się po obu stronach drzwi. Osiągnięty w ten sposób efekt buduje ciepły klimat doceniany przez gości.

Ogromną zaletą nowoczesnego oświetlenia ściennego jest mały rozmiar. Dzięki temu kinkiety mogą pojawiać się w niemal każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza tam, gdzie ze względu na niewielki metraż nie ma szans na montaż dużych lamp wiszących z kloszami. To doskonały wybór, gdy chcesz wykończyć przedpokój czy korytarz w taki sposób, by nic nie ograniczało swobodnego poruszania się po nich. Kinkiety sprawdzają się również na klatkach schodowych, zapewniając bezpieczeństwo poruszającym się po nich domownikom.

Zanim zdecydujesz, czy kinkiety sprawdzą się w twoim domu, musisz wiedzieć, że to nie zawsze lampy ścienne z kloszem skierowanym ku podłodze. Możesz wybrać dla siebie również model, który posiada klosz otwarty ku sufitowi. Montując go w rogu pomieszczenia, zyskasz delikatnie rozchodzące się światło, które zapewni przyjemną atmosferę. Warto zwrócić uwagę również na nowoczesne kinkiety otwarte jednocześnie w górę i w dół. Padające w dwie strony światło jest piękną ozdobą pustej ściany i z powodzeniem może być stosowane jako funkcjonalna ozdoba w okolicy schodów.

Czy lampy ścienne mają wady?

W ostatnich latach producenci zadbali o tak szeroki wybór nowoczesnego oświetlenia, że nawet najbardziej wymagający klienci mogą dzisiaj znaleźć coś dla siebie. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, że nawet kinkiety nie stanowią rozwiązania, które wpisuje się w dokładnie każde potrzeby, możliwości i gust. Zanim więc zdecydujesz się na ich montaż, poznaj dokładnie wady, które mogą okazać się dla ciebie przeszkodą.

Przede wszystkim pamiętaj, że nawet najbardziej nowoczesne kinkiety wymagają montażu. Niekiedy wiąże się to z zatrudnieniem elektryków, a zawsze oznacza kucie w ścianie, bałagan w domu i – krótko mówiąc – remont. Tymczasem lampy podłogowe po prostu kupujesz, przynosisz i podłączasz do prądu.

Co równie ważne, kinkiety nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią stałości. Jeśli masz potrzebę wprowadzania ciągłych zmian i częstej reorganizacji przestrzeni, postaw raczej na modele bardziej mobilne – lampy podłogowe czy stołowe, które można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Aby zdemontować kinkiety, musisz ponownie zdecydować się na niewielki remont.

Nowoczesne kinkiety – czy warto?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie lamp ściennych, dokładnie przeanalizuj ich plusy i minusy. Przede wszystkim jednak weź pod uwagę twój gust oraz twoje potrzeby i twoje możliwości. Kinkiety nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie mają prawa do kucia ścian. I choć są naprawdę estetyczne i funkcjonalne, to każdy ma prawo do swoich preferencji stylistycznych. Dlatego niektórzy mimo całego szeregu zalet oferowanych przez lampy ścienne, dalej wybierają modele podłogowe.

Więcej
artykułów