NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY WYBORZE OŚWIETLENIA

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY WYBORZE OŚWIETLENIA

Wybór oświetlenia do nowego domu czy mieszkania to jedno z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych zadań stojących przed właścicielem. Musi bowiem pamiętać, że to właśnie prawidłowo dobrane nowoczesne lampy będą nie tylko wpływać na ostateczny efekt wizualny, ale przede wszystkim na samopoczucie wszystkich domowników. Z naszego artykułu dowiesz się, jakich błędów unikać, jeśli chcesz, by wnętrze twojego domu było dobrze oświetlone i naprawdę estetyczne.

Nowoczesne lampy sufitowe, ścienne czy podłogowe mogą wydobywać wszystkie zalety wybranego wnętrza, a nawet sprawnie ukrywać jego mankamenty. To właśnie nimi podkreślamy to, na czego wydobyciu najbardziej nam zależy – obecność obrazu, rodzinnych zdjęć czy pamiątek z podróży. Warto jednak pamiętać, że jeśli źle dobierzemy oświetlenie, nawet najlepiej przygotowana aranżacja będzie prezentowała się naprawdę niekorzystnie. Właśnie dlatego warto wystrzegać się wszystkich wymienionych w naszym artykule błędów.

Jakich błędów unikać, wybierając lampy do domu?

W każdym wnętrzu oświetlenie powinno być warstwowe. Oznacza to, że potrzebujesz sporo zróżnicowanych źródeł światła, by móc sterować nimi w zależności od potrzeb czy nastroju. Jednocześnie jednak musisz pamiętać, iż nie oznacza to, że im więcej, tym lepiej. Zwróć bowiem uwagę, że prześwietlone wnętrze nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również jest przyczyną coraz wyższych rachunków za energię. Planując liczbę punktów świetlnych, dokładnie przeanalizuj, co będziesz robił w danym pomieszczeniu. Ustalenie twoich potrzeb pozwoli ci dokładnie zaprojektować rozmieszczenie niezbędnych lamp.

Okazuje się jednak, że może pojawić się dokładnie odwrotny problem – zdarzają się użytkownicy, którzy stawiają na wyłącznie jeden punkt świetlny w całym pomieszczeniu. Tymczasem warto pamiętać, że lampy wiszące nie sprawdzają się podczas czytania czy pracy, a kinkiety rzadko rozjaśniają skutecznie duże przestrzenie. Tradycyjne zwisy rozświetlą pomieszczenie w centralnym punkcie, ale ze względu na zacienione rogi będzie wydawało się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. To nie tylko niepraktyczne, ale również nieestetyczne. Dzięki dopełnieniu aranżacji za pomocą lampy stołowej, dobrze dobranego kinkietu czy lampy podłogowej zyskujesz głębię, która nadaje przestrzeni wyrazu. Dzięki temu prezentuje się znacznie atrakcyjniej.

Liczą się jednak nie tylko liczby – ważny jest również rozmiar: zarówno lampy, jak i pomieszczenia. Pamiętaj, że w małych pokojach nie sprawdzą się duże abażury, nawet jeśli będą dopasowane stylistycznie. Duża lampa wisząca może bowiem przytłoczyć całą przestrzeń i dodatkowo zmniejszyć ją optycznie. Ekstrawaganckie projekty warto zachować do dużych i wysokich pomieszczeń, gdzie będą stanowiły przyciągającą uwagę przychodzących gości ozdobę. Odpowiednie dobranie rozmiaru lampy do wnętrza jest niezbędne, by osiągnąć naprawdę estetyczny efekt.

Wielu klientów żyje w przekonaniu, że mocne światło jest najlepsze. Twierdzą bowiem, że dzięki niemu każde wnętrze wydaje się bardziej przestronne i nabiera elegancji, czemu całkiem nie możemy zaprzeczyć. Jednocześnie jednak przestrzegamy przed kupowaniem samych mocnych żarówek! Moc oświetlenia powinna być zróżnicowana, byś mógł sterować nim zgodnie ze swoimi potrzebami. Zwróć uwagę, że punkty świetlne mają różne zadania – lampy podłogowe, kinkiety czy lampy stołowe budują atmosferę, podczas gdy lampy biurkowe czy wiszące służą głównie do celów praktycznych.

Okazuje się również, że wielu klientów nie zwraca uwagi na kolor światła. Tymczasem ma ono ogromne znaczenie dla samopoczucia domowników. Dobrze dobrane sprawia, że znacznie łatwiej nam żyć. Jaki kolor światła wybrać?

  • Lampy biurkowe, lampy do kuchni czy dodatkowe kinkiety do gabinetu powinny dawać jasne, zimne światło. Znacznie lepiej się przy nich skupić, nie powodują senności, nie wprowadzają domowników w błogi nastrój.
  • Lampy podłogowe do salonu czy stołowe pojawiające się przy łóżku w sypialni powinny dawać ciepłe światło. To właśnie ono odpowiada za budowanie przyjaznej atmosfery, w której znacznie łatwiej się zregenerować po ciężkim dniu.

Błędem jest również przekonanie, że istnieją lampy o ponadczasowym wzornictwie, które sprawdzą się w każdym stylu. Prawdą jest, że minimalistyczne oświetlenie, można wykorzystywać przez wiele lat bez obawy, że wyjdzie z mody. Nie można jednak oszukiwać się, że prosta lampa wisząca w drucianej obudowie sprawdzi się w bogato zdobionym stylu glamour. Nie da się również ukryć, że lampa podłogowa z abażurem z kryształów nie odnajdzie się w loftowym wnętrzu. Wybierając oświetlenie, zawsze staraj się dopasować je do dominującego w twoim mieszkaniu stylu.

Wybieranie lamp nie jest łatwe – to trudna część żmudnego procesu wykańczania mieszkania. Warto jednak pamiętać, że na końcu tej drogi czeka na nas wnętrze, w którym będziemy czuli się naprawdę dobrze. Wystarczy wystrzegać się opisanych w naszym artykule błędów i nie spieszyć się z wyborem. Dobrze dobrane nowoczesne oświetlenie będzie bardzo praktyczne i – co istotne – będzie stanowiło ozdobę twojego mieszkania, z którego będziesz dumny.