Mała sypialnia – jak powiększyć ją wizualnie za pomocą oświetlenia?

Sypialnia to wyjątkowa przestrzeń, ponieważ właśnie w niej odpoczywamy i zbieramy siły na kolejny dzień. Jednocześnie jednak, z uwagi na jej intymny charakter, najczęściej wybieramy na nią najmniejsze pomieszczenia, co generuje nierzadko spore problemy aranżacyjne. Jak sprawić, by wydawała się bardziej przestronna? Niezwykle ważne okazuje się prawidłowo dobrane oświetlenie. Podpowiadamy, jak je zaplanować i jakie lampy do sypialni sprawdzą się najlepiej.

Lampy wiszące, podłogowe, stołowe czy ścienne? Które z nich sprawdzają się w małej sypialni i dzięki którym sprawimy, że będzie wydawać się większa? Podpowiadamy, co zrobić, by optycznie powiększyć posiadaną przestrzeń i sprawić, by była nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Dzięki naszym wskazówkom będziesz wypoczywał w naprawdę komfortowych warunkach.

Jak zaaranżować małą sypialnię?

Zanim zaczniesz wybierać lampy do sypialni, zadbaj o odpowiednią bazę całej aranżacji. Co to znaczy? W małych pomieszczeniach warto pamiętać o zasadach obecnie modnego minimalizmu i postawić na jasne kolory. Nie musisz decydować się na biel, ale zwróć uwagę na beże, pastele i delikatniejsze szarości. Nie da się ukryć, że dzięki nim twoja sypialnia będzie wydawała się przestronniejsza i bardziej harmonijna. Ściany nie będą pochłaniać światła, a dodatkowo je odbiją.

Co jeszcze może się sprawdzić? Oprócz jasnych kolorów ścian i podobnych mebli, dobrze jest zdecydować się na lustra. Sprawiają, że pomieszczenie wydaje się głębsze niż jest w rzeczywistości. Możesz zamontować je na drzwiach szafy lub postawić w rogu pomieszczenia. Zwróć uwagę, że światło generowane przez lampy wiszące czy dodatkowe będzie się w nich pięknie odbijać, sprawiając, że pomieszczenie będzie prezentowało się bardzo efektownie.

Jakie lampy sufitowe do małej sypialni wybrać?

Nade wszystko należy pamiętać, że  wielkość wybranych modeli ma ogromne znaczenie. Mała sypialnia nie może zostać przytłoczona przez duże lampy wiszące. Nie tylko dlatego, że nie ma na nie miejsca i bardzo utrudnią swobodne poruszanie się. Ich obecność może sprawić, że całe pomieszczenie będzie wydawało się zagracone, co wpłynie negatywnie na jego wizualny odbiór. Czym warto je zastąpić?

Alternatywą dla ozdobnych żyrandoli mogą być minimalistyczne lampy wiszące. W naszej ofercie znajdziesz liczne modele o smukłych kształtach, które wpiszą się w większość nowoczesnych aranżacji. To rozwiązania nierzadko zamknięte w nietypowych projektach, które – choć są bardzo skromne – przyciągają uwagę. Subtelność ich form nie przytłoczy całego wnętrza.

Innym rozwiązaniem, które zastąpi tradycyjne zwisy w małej sypialni, mogą być nowoczesne plafony, spoty czy reflektory. Ich uwspółcześnione formy niewiele mają wspólnego z tym, co znamy sprzed kilkunastu lat, gdy podobne lampy sufitowe sprawdzały się przede wszystkim w łazience czy kuchni. Dzisiaj to rozwiązania minimalistyczne i eleganckie, a do tego efektywnie rozjaśniające wybraną przestrzeń. Wiele modeli daje możliwość regulacji kąta i kierunku padania światła, by mogło dotrzeć nawet do najdalszych zakątków pomieszczenia.

Gdzie zamontować lampy sufitowe w małej sypialni?

Warto pamiętać, że w małej sypialni ważne jest nie tylko to, jakie oświetlenie wybierzesz, ale także to, w którym miejscu je zamontujesz. To szczególnie istotne, jeśli decydujesz się na lampy wiszące. Zamontowane na środku niedużej przestrzeni rzeczywiście będą ją rozjaśniać, jednakże niekoniecznie sprawią, że będzie prezentowała się przytulnie. Co zrobić, by oświetleniem wprowadzić do wnętrza miły nastrój?

Minimalistyczne lampy wiszące do małej sypialni mogą być wykorzystywane jednocześnie jako światło główne i dodatkowe. Z powodzeniem zastępują lampki nocne – wystarczy zamontować je po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Co istotne, jeśli zdecydujesz się na nie w tym miejscu, nie tylko zaoszczędzisz miejsce na szafce nocnej, ale także nie podzielisz małej przestrzeni. Są równie wygodne, tak samo efektywne, a dodatkowo mogą sprawić, że mała sypialnia prezentuje się naprawdę atrakcyjnie.

Oświetlenie dodatkowe w małej sypialni

Nie każdy chce zrezygnować z oświetlenia głównego, nawet jeśli jest właścicielem małej sypialni. Częstym wyborem są więc lampy sufitowe – reflektory, spoty czy plafony. Takie rozwiązania jednak warto uzupełnić dodatkowymi punktami świetlnymi, które pozwolą ci na lepszą kontrolę natężenia światła w pomieszczeniu i wprowadzą do niego przyjemny klimat. To właśnie dzięki nim będziesz zasypiał i budził się w miłej atmosferze. Na co warto postawić?

Jednym z najczęstszych wyborów okazują się kinkiety. To dość powszechna dzisiaj alternatywa dla tradycyjnych lampek umieszczanych na szafkach nocnych. Podobnie jak opisywane wyżej minimalistyczne lampy wiszące, także modele ścienne montowane są po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Wiele ze współczesnych propozycji posiada wygodne regulowane ramiona, które istotnie podnoszą komfort wieczornego czytania ulubionej lektury.

Możesz oczywiście zdecydować się również na standardowe lampy stołowe. O czym jednak warto pamiętać w małej sypialni? Zwróć uwagę, by wybrany przez ciebie model był wykończony w połysku. To ważne, ponieważ dzięki temu lampka będzie lepiej odbijała światło i odrobinę optycznie oszukiwała.

Mała sypialnia – jakie sztuczki wizualne warto zastosować?

Podsumowując, jeśli wybierasz lampy do małej sypialni, pamiętaj o:

  • jasnych kolorach ścian, które wprowadzą odrobinę ładu i harmonii,
  • mniejszych modelach lamp, które nie będą przytłaczać wnętrza,
  • lampach wykończonych połyskiem, dzięki któremu odbijają więcej światła,
  • doświetlaniu za pomocą dodatkowego oświetlenia ciemniejszych przestrzeni,
  • ustawieniu luster w taki sposób, by odbijały światło lampy.

To lista prostych i sprawdzonych sposobów na to, by mała sypialnia optycznie się powiększyła i nabrała funkcjonalności. Pamiętaj bowiem, że dobrze dobrane lampy mogą zupełnie odmienić wybraną przestrzeń i sprawić, że poczujesz się naprawdę u siebie.

Więcej
artykułów