LAMPY WISZĄCE - WADY I ZALETY

LAMPY WISZĄCE - WADY I ZALETY

Lampy wiszące to prawdopodobnie wciąż najczęściej wybierany model oświetlenia głównego. Nie ma w tym nic dziwnego. Są dostępne w wielu interesujących formach, zapewniają dużą ilość światła i wykorzystują przestrzeń, która niczemu więcej i tak nie służy. Są doskonałym wyborem, gdy mówimy o dużych pomieszczeniach, w których liczy się jasność, ale sprawdzają się także jako minimalistyczne oświetlenie dodatkowe. Dlaczego jeszcze cenimy lampy wiszące? Przygotowaliśmy listę zalet i wad, która może pomóc ci w podjęciu decyzji o ewentualnym ich zakupie.

Moda stale się zmienia, jedno pozostaje jednak niezmienne w zakresie oświetlenia mieszkania: lampy wiszące wciąż stanowią jedno z najlepszych rozwiązań do niemal każdego pomieszczenia. Sprawdzają się w salonach, sypialniach, korytarzach i kuchniach. Są estetyczne i funkcjonalne. Producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania, które odpowiadają na nasze najważniejsze potrzeby. Co jeszcze sprawia, że ich popularność nie maleje? Sprawdź, dlaczego lampy wiszące cieszą się tak dużym zainteresowaniem. W naszym artykule przedstawiamy zalety i wady tego rodzaju oświetlenia - to dla ciebie cenna wskazówka podczas planowania aranżacji mieszkania.

Lampy wiszące - najważniejsze zalety

Nasze mieszkania mają być przede wszystkim estetyczne, funkcjonalne i bezpieczne. Czy lampy wiszące zapewniają nam niezbędne do spokojnego życia warunki? Przekonajmy się, co je cechuje. Wyróżniamy kilka najważniejszych zalet, które sprawiają, że użytkownicy stale się na nie decydują.

Lampy wiszące dają dużo światła

Nie da się zaprzeczyć, że to właśnie lampy wiszące są najefektywniejszym oświetleniem. Właśnie dlatego wykorzystujemy je najczęściej jako główne źródło światła w pomieszczeniu. Zamontowane na środku sufitu rozprowadzają je po całej przestrzeni. To doskonały wybór, gdy aranżujesz przestronną kuchnię, duży salon, sypialnię czy pokoje swoich dzieci. Lampy wiszące będą skutecznie wspierać was w wykonywaniu codziennych czynności.

Decydując się na lampy wiszące, pamiętaj, by wybrać odpowiednie modele. Producenci oferują bowiem kilka rodzajów kloszy, a każdy z nich zapewnia zupełnie inny efekt. Możesz zdecydować się na projekty otwarte ku górze - światło przez nie generowane odbija się od sufitu i w przyjemny sposób rozchodzi po całym pomieszczeniu. Można wybrać również praktyczne oświetlenie sufitowe, które całe światło kieruje w dół. To prawdopodobnie najlepszy wybór do kuchni. W salonie natomiast warto przemyśleć lampy wiszące z półmatowym, niekiedy zamkniętym nawet kloszem. To bowiem przestrzeń, w której duże znaczenie ma budowanie klimatu.

Wykorzystują niewykorzystaną przestrzeń

Choć może brzmieć to początkowo dziwnie, nie da się zaprzeczyć, że lampy wiszące są montowane w przestrzeni, której inaczej nie wykorzystamy. Niełatwo było znaleźć inne zastosowanie dla miejsca pod sufitem. Dosięgamy tam, ale jednocześnie nie jest w żaden sposób możliwe powieszenie tam szafki czy półki. Tak naprawdę oświetlenie to jedyny element wykończenia wnętrza, który może się w tym miejscu znaleźć.

Lampy wiszące oferują zróżnicowaną stylistykę

Nowoczesne lampy wiszące można dopasować do niemal każdego stylu aranżacyjnego. Nietrudno zauważyć, że współcześni producenci próbują odpowiedzieć na dokładnie każdą potrzebę swoich klientów. W ich ofercie znajdziemy więc modele minimalistyczne, które wpisują się w obecne trendy - są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a ich projekty są subtelne i ponadczasowe. Dostępne są jednak również lampy wiszące o bardziej rozbudowanych formach. Użytkownicy mogą bawić się więc aranżacją, wprowadzając do niej nawet najbardziej nietuzinkowe rozwiązania.

O czym warto pamiętać? Gdy wybierasz lampy wiszące do swojego mieszkania, kieruj się zarówno dopasowaniem stylistycznym, jak i stosunkiem wielkości modelu do posiadanego metrażu. Duży, oryginalny klosz będzie wyglądał karykaturalnie w niewielkiej przestrzeni, subtelne projekty zginą natomiast w przestronnym wnętrzu.

Mogą być światłem głównym i dodatkowym

Podczas gdy jeszcze niedawno lampy wiszące były rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie do tworzenia jak najlepszych warunków w pomieszczeniu, dzisiaj sprawdzają się także jako oświetlenie dodatkowe. Okazuje się, że z powodzeniem można wykorzystywać je w sypialni - montowane po dwóch stronach wezgłowia łóżka stają się interesującą alternatywą dla klasycznych lampek nocnych. Mogą pojawiać się także w salonie w formie nisko zawieszonych nad stolikiem kawowych punktów świetlnych.

Lampy wiszące - wady

Nie istnieją rozwiązania idealne. Chociaż lampy wiszące wyróżniają istotne zalety, które utrzymują wysoki poziom zainteresowania nimi wśród użytkowników, mają również swoje wady. O czym powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

  • Istotne jest to, że lampy wiszące są rozwiązaniami montowanymi na lata. Nie oferują mobilności, a ich demontaż wymaga dużego remontu.
  • Należy dobrze dobierać ich rozmiar do wymiarów pomieszczenia. Za małe w nich zupełnie znikną i nie spełnią swojego podstawowego zadania, zbyt duże z kolei przytłoczą wnętrze.
  • Lampy wiszące muszą mieć również dobrze dobraną długość kabla. W przeciwnym razie przechodzenie pod nimi będzie niekomfortowe, zwłaszcza dla wysokich osób. Z tego względu nie za bardzo sprawdzają się w małych korytarzach, gdzie ogromne znaczenie ma swoboda ruchów.