Lampy stołowe – gdzie i jak je używać?

Dodatkowe punkty świetlne w mieszkaniu to bardzo skuteczny sposób na wprowadzenie odpowiedniego nastroju do wnętrza. Właśnie dzięki nim budujesz klimat wybranej aranżacji. Dobrze dopasowane lampy stołowe mogą podkreślić największe atuty poszczególnych pomieszczeń, stać się dodatkowym wsparciem i uprzyjemnić wieczory spędzane w domu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze modele.

Dobrze dobrane lampy stołowe sprawiają, że po wyłączeniu światła głównego i ich uruchomieniu każda strefa jest wystarczająco doświetlona. Właśnie w taki sposób twój dom zyskuje przytulny charakter i możliwe jest zbudowanie kameralnej atmosfery. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju oświetlenie może mieć kilka podstawowych funkcji. By było łatwiej wybrać idealną lampę dla siebie, każdą z nich omówimy w artykule. Jeśli stwierdzisz, w jakim celu potrzebne ci nowe lampki stołowe, będziesz mieć pewność, które modele wybrać do swojego domu.

Lampy stołowe i budowanie klimatu

Dom to specjalne miejsce, w którym powinny panować warunki umożliwiające wyłączenie się z ciągłego pośpiechu i stresu. Warto zaaranżować własną przestrzeń w taki sposób, by nie przytłaczał cię w niej nadmiar niepotrzebnych bodźców. Nie musisz wyjeżdżać do SPA, by odrobinę odsapnąć – taką oazą może być twoje mieszkanie. Czasem wystarczy jedna lampa stołowa, która zbuduje odpowiedni klimat.

Aby móc cieszyć się przestrzenią, w której panują optymalne warunki do wyciszenia i miłego spędzenia czasu z samym sobą lub partnerem, koniecznie pamiętaj o kilku kwestiach. Przede wszystkim wybieraj lampy stołowe z miękkimi abażurami, które zapewniają delikatny blask. Unikaj raczej lampek z widoczną żarówką i postaw na modele, w których źródło światła będzie powyżej poziomu wzroku. Dodatkowym rozwiązaniem mogą okazać się nowoczesne lampy z welurowymi abażurami. Pamiętaj jednak, by wpisywały się w kolorystykę danego wnętrza i dobrze komponowały w zestawieniu z dekoracyjnymi poduszkami czy zasłonami.

Warto także podkreślić, że lampy stołowe nie tylko budują ciepłą i przytulną atmosferę. Ich zadaniem jest także nadanie wnętrzu elegancji. Jeśli szukasz rozwiązania, które pomoże ci w podkreśleniu jego formalnego charakteru, zdecyduj się proste i ponadczasowe modele. Do takich zadań doskonale sprawdzają się lampy stołowe z czarnym lub beżowym tkaninowym abażurem, które posiadają gładkie podstawy.

Stylowe lampy stołowe

Okazuje się, że lampy stołowe mogą być jednym z najprostszych sposobów na podkreślenie twojego ulubionego stylu. Obecnie producenci dostarczają rozwiązania wpisujące się w niemal każde preferencje, dlatego niezależnie od twoich upodobań z pewnością uda ci się znaleźć coś dla siebie.

Dla miłośników stylu minimalistycznego polecamy lampy o gładkich powierzchniach i geometrycznych kształtach. Można zdecydować się na proste modele o podstawach z kamienia czy drewna, które mają szklane klosze lub jednokolorowe tekstylne abażury. Jednocześnie warto podkreślić, że nowoczesne wnętrza dają także przestrzeń do zaprezentowania odważnego projektu, który sam w sobie stanowi dekorację.

We wnętrzach industrialnych, które obecnie są bardzo modne ze względu na swoją ponadczasowość, doskonale sprawdzają się lampy stołowe z wyeksponowanymi żarówkami. Można postawić także na transparentne szklane klosze i oświetlenie z kilkoma źródłami światła.

Wśród często wybieranych stylów aranżacyjnych pojawia się również nawiązanie do Skandynawii. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się lampy stołowe w spokojnej, pastelowej kolorystyce. Można postawić na lekkie projekty cechujące się geometrycznymi kształtami oraz modele z elementami ze szkła, drewna lub stali.

Funkcjonalne lampy stołowe

Warto pamiętać, że lampy stołowe nie muszą pełnić jedynie roli dekoracyjnej i być uzupełnieniem wybranej aranżacji. Same w sobie mogą stanowić funkcjonalną część wyposażenia, która skutecznie rozjaśni wybraną przestrzeń i zapewni komfort domownikom podczas wykonywania określonych czynności.

Kiedy lampy stołowe mają czysto funkcjonalny charakter? Można wykorzystać je m.in. w przestrzeni biurowej, którą wydzieliłeś w sypialni, salonie czy zupełnie osobnym pomieszczeniu. W takich miejscach jest niezbędna i znacząco podnosi komfort pracy. Jeśli potrzebujesz takiego rozwiązania, zdecyduj się na model z długim ramieniem, dzięki któremu będziesz mógł regulować kąt padania światła. Zwracaj uwagę na stabilność całego projektu i pamiętaj, że światło nie powinno cię razić, dlatego w tym przypadku istotny jest abażur osłaniający całą żarówkę.

Odpowiednio dobrana lampa stołowa może być również dobrym rozwiązaniem podczas czytania. W tym przypadku także warto postawić na modele dające możliwość sterowania strumieniem światła w wybranym kierunku. To bardzo ważne, by ustawić lampkę w taki sposób, by świeciła z góry i jednocześnie zza pleców osoby czytającej. Ze względu na komfort czytania praworęczni powinni mieć je po swojej lewej, a leworęczni – po prawej stronie.

Lampy stołowe mogą również z powodzeniem być wykorzystywane w sypialni. Choć nie rekomendujemy ich jako źródła światła do czytania przed snem (polecamy raczej kinkiety), będą doskonałym rozwiązaniem do budowania atmosfery sprzyjającej wieczornym rozmowom z partnerem. Warto postawić je po dwóch stronach łóżka – tak, by każde z was mogło bez problemu je włączyć lub wyłączyć bez konieczności wstawania.

Więcej
artykułów