LAMPY STOJĄCE DO CZYTANIA, JAKĄ WYBRAĆ?

LAMPY STOJĄCE DO CZYTANIA, JAKĄ WYBRAĆ?

Dla wielu osób nie ma przyjemniejszego sposobu na spędzanie wolnych wieczorów niż zanurzenie się w fascynującej lekturze. To bardzo ważne, by w takiej chwili było nam naprawdę wygodnie – liczy się ulubiony fotel, kubek pełen gorącej herbaty i odpowiednie oświetlenie. To właśnie dobrze dobrane lampy stojące do czytania książek sprawiają, że nasz wzrok się nie męczy, a co za tym idzie – czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Pozostaje tylko skupić się na lekturze i cieszyć chwilą. Jakie oświetlenie do czytania książek będzie najlepsze? Przedstawiamy kilka istotnych wskazówek.

Okazuje się, że dobrze dobrane lampy stojące do czytania mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki nim oczy się nie męczą, a my możemy przyswoić większą ilość tekstu i po prostu prawdziwie wypocząć. Skąd wiedzieć, jakie lampy wybrać? Podpowiadamy, na co warto postawić, by wieczorna lektura była czystą przyjemnością.

Jakie lampy do czytania w salonie wybrać?

To, jakie nowoczesne oświetlenie sprawdzi się do czytania, w dużej mierze zależy od miejsca, w którym lubisz oddać się lekturze. Jeśli masz swój ulubiony fotel lub lubisz wygodnie położyć się na sofie w salonie, warto skupić się nie tylko na rodzaju wybranej lampy, ale także miejscu jej ustawienia. Czy obowiązują tu jakieś zasady? Nie od dzisiaj wiadomo, że źródło światła powinno być ustawione bezpośrednio za tobą. W ten sposób możliwe jest dość dokładne oświetlenie czytanego tekstu. Nigdy natomiast nie siadaj w ten sposób, by twoje lampy podłogowe czy kinkiety były skierowane bezpośrednio na ciebie. W ten sposób znacznie szybciej zmęczy ci się wzrok, co szybko odczujesz z powodu nieustannego znużenia, bólu głowy czy ogólnego rozdrażnienia.

Aby spędzanie czasu przy lekturze w salonie było w pełni komfortowe, wybieraj takie nowoczesne oświetlenie, w którym możliwe jest skierowanie światła wyłącznie na czytaną przez ciebie książkę. Właśnie z tego względu warto zdecydować się na lampy stojące czy lampy stołowe – te drugie natomiast warto ustawić w odpowiedniej odległości (ok. 30-40 cm od tekstu), by cię nie raziły i nie wprawiały w zły nastrój. Dobrze jest zdecydować się na takie rodzaje oświetlenia, które posiadają regulację ramienia pod względem wysokości i kąta nachylenia. Gdy zmienisz pozycję, będziesz mógł ustalić także nowy kąt padania światła, dostosowując go do aktualnych potrzeb.

Wybierając nowoczesne oświetlenie do czytania w salonie, musisz pamiętać, że niebagatelne znaczenie dla twojego organizmu i samopoczucia mają temperatura i barwa światła. Jakie parametry muszą mieć lampy do salonu, przy których oddasz się wciągającej lekturze? Najlepiej jest wybierać modele emitujące ciepłe światło, o wartościach od 2700 do 3300 K. Sprzyja bowiem rozluźnieniu i relaksowi, nie pobudzając sztucznie organizmu. Gdy jednak czytasz artykuły naukowe lub firmowe raporty, potrzebne będzie ci źródło światła o barwie zimnej lub neutralnej – wybieraj więc wartości od 3400 do 7000 K (im wyższa, tym będziesz bardziej skupiony i lepiej przyswoisz tekst).

Czytanie w łóżku – jakie oświetlenie do sypialni?

Chociaż kilka stron książki czy ulubionego magazynu przed zaśnięciem – to rytuał naprawdę wielu Polaków (i nie tylko!). To jednocześnie zdecydowanie lepszy pomysł niż spędzenie ostatnich chwil dnia przy niebieskim świetle telewizora czy telefonu, jednak należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu. To podwójnie ważne – chodzi bowiem o to, by nie męczyć wzroku i nie przeszkadzać śpiącemu obok partnerowi. Jakie nowoczesne lampy do czytania w sypialni wybrać?

W sypialni do czytania najlepiej sprawdzą się kinkiety z wysięgnikiem. Takie rozwiązanie pozwoli ci precyzyjnie sterować strumieniem światła. Istnieją modele, które pozwalają na regulację w zakresie góra-dół, prawo-lewo lub w zakresie kąta padania światła. Dokładnie przemyśl, który z nich jest ci potrzebny. Zauważ, że niektóre kinkiety mają już wbudowane źródło światła – w takim przypadku wybieraj te lampy ścienne, które emitują ciepłą wiązkę. Zwróć uwagę, że w tym miejscu raczej nie sprawdzą się modele z abażurem. Doskonale budują nastrój ze względu na rozproszenie, ale niezbyt precyzyjnie oświetlają książkę.

Jak zbudować miły kącik do czytania?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, by mieć własną bibliotekę, w której znajdzie się miejsce na regały i wygodny, obszerny fotel. Nierzadko za kącik czytelniczy musi wystarczyć nam fragment salonu czy nieduża przestrzeń wydzielona w sypialni. Pamiętaj jednak, że zawsze warto zbudować sobie odpowiedni klimat. To w końcu twoja chwila na relaks, podczas której nic nie powinno ci przeszkadzać. Każdy otaczający cię w czasie czytania element powinien do siebie pasować, by nic nie odciągało twojej uwagi od książki.

Aby przyjemnie zatopić się we wciągającej fabule, zadbaj o kilka elementów:

  • przede wszystkim fotel lub kanapa muszą być wygodne i czyste: weź ulubiony koc, którym będziesz mógł okryć się w chłodniejsze dni i sprzątnij wszystkie ewentualnie nagromadzone przez przypadek okruszki,
  • zrób porządek dookoła – niech nawet kątem oka nie będzie widać bałaganu, który mógłby cię rozpraszać,
  • zapal świeczki o ulubionych zapachach,
  • zadbaj o odpowiednie oświetlenie do czytania.

Pozostaje już tylko cieszyć się lekturą!