Lampy nad wyspę kuchenną – jak je prawidłowo dobrać?

Kuchenne wyspy pojawiają się dzisiaj w większości nowoczesnych domów. Są efektowne i jednocześnie bardzo praktyczne, bowiem zyskujemy dzięki nim potrzebną w tym pomieszczeniu przestrzeń roboczą. Aby całość naprawdę prezentowała się estetycznie i była funkcjonalna, niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać lampy nad wyspę kuchenną.

Wyspa kuchenna – jak prawidłowo ją oświetlić?

Lampy nad wyspę kuchenną mają podnieść funkcjonalność tej przestrzeni. Bardzo ważne jest, by rozjaśniały ją całą – zwróć bowiem uwagę, że niekiedy pracuje przy niej kilka osób jednocześnie. Właśnie dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem są lampy wiszące. Najczęściej wybieramy jedną, która oświetla blat centralnie. Wiele osób wykańczających właśnie swoją kuchnię decyduje się także na lampy sufitowe w postaci reflektorów, które dają możliwość skierowania strumienia światła w dowolnie wybranym kierunku.

Zanim zaczniesz dobierać lampy nad wyspę, dokładnie ją zmierz. Jej wielkość ma bowiem ogromne znaczenie – to właśnie w odniesieniu do niej wybierasz zarówno model, jak i ilość punktów świetlnych. Jeśli chcesz uniknąć nieestetycznego zacienienia, nad dużym blatem powinno pojawić się kilka zwisów. W takim przypadku lepiej jest wybierać modele o mniejszych kloszach, by nie doszło do przytłoczenia całej aranżacji. Nad dużymi wyspami kuchennymi często sprawdzają się industrialne lampy wiszące lub modele wykończone szkłem, które wyróżnia wyjątkowa elegancja.

Lampy nad wyspę kuchenną – długość kabla, klosz i ilość

Podczas wybierania lampy nad wyspę kuchenną, ogromne znaczenie ma jej przyszłe przeznaczenie. To właśnie ono w dużej mierze wpływa na to, jak wysoko powinno być zawieszone wybrane przez ciebie oświetlenie oraz jaki model klosza sprawdzi się najlepiej. Co warto wiedzieć?

Najlepiej jest, jeśli lampa nad wyspę ma kabel o długości od 100 do nawet 200 cm. W ten sposób nie ograniczasz się na przyszłość – kiedy postanowisz zmienić przeznaczenie tego miejsca lub całkowicie przearanżować przestrzeń, będzie to możliwe. Pamiętaj, że w przypadku wyspy, przy której jecie posiłki, lampy wiszące mogą pojawić się nieco niżej. Wyżej montujemy je przede wszystkim wtedy, gdy planujemy w przyszłości przygotowywać w tym miejscu jedzenie dla całej rodziny. To ważne, by oświetlenie nie wpływało negatywnie na zakres twoich ruchów. Zazwyczaj użytkownicy decydują się na 1 metr odległości klosza od blatu – taka wysokość okazuje się optymalna.

Jak wybrać odpowiedni klosz do lampy nad wyspę? Najczęściej wybierane są modele otwarte ku dołowi. Oświetlają skutecznie przestrzeń roboczą i tworzą przyjemny klimat w pomieszczeniu, który sprawdzi się w czasie pogawędek z bliskimi. Zwróć jednak uwagę, że w przypadku niedużej kuchni, takie rozwiązanie może ją dodatkowo optycznie pomniejszyć. Niekiedy lepszym rozwiązaniem będą lampy wiszące z kloszem z transparentnego szkła, w których górna część bywa pokryta farbą.

Istotna dla ostatecznego efektu jest nie tylko wysokość czy rodzaj lampy nad wyspę. Warto pamiętać, że nierzadko zdarza się, że potrzeba ich kilka, aby blat był efektywnie oświetlony. Zależy to przede wszystkim od szerokości wyspy, wielkości wybranych lamp i ich budowy oraz wysokości wyspy i samego pomieszczenia. Jak zdecydować, ile punktów świetlnych zamontować? Zawsze należy pamiętać o proporcjach. Gdy twoja wyspa jest długa i wąska, wybierz lampy na długiej podsufitce. W przypadku szerokiego blatu, lepiej zdecydować się lampy wiszące w równych odległościach, które nie wystają poza jego obrys.

Lampa nad kuchenną wyspę – co jeszcze ma znaczenie?

Wybierając lampy nad wyspę w kuchni, warto pamiętać, że to dość specyficzne pomieszczenie. Może w nim panować wilgoć, a wszystkie znajdujące się w środku przedmioty są w szczególny sposób narażone na zachlapania czy tłuszcz, który wydobywa się z przygotowywanych potraw. Dlatego bardzo ważny jest staranny dobór oświetlenia, by szybko nie doszło do jego niechcianego zniszczenia.

Lampy do kuchni nie powinny więc być wykonane z nieodpowiedniego materiału. To znaczy, że nie warto decydować się na modele z tekstylnymi abażurami, które bardzo szybko zabrudzą się i pochłoną kuchenne zapachy. Jeśli nie chcesz codziennie ich czyścić i/lub często wymieniać, zdecyduj się raczej na lampy wiszące wykonane ze stali nierdzewnej czy szkła. Ich dodatkową zaletą jest estetyka, dzięki której doskonale wpisują się w większość nowoczesnych aranżacji.

Myśląc o porządku, warto zwrócić uwagę również na wykończenie wybranej lampy nad wyspę. Choć połyskujące powierzchnie są naprawdę piękne, może się okazać, że przysporzą sporo problemów w czasie czyszczenia – niemal zawsze zostają na nich smugi. Właśnie z tego względu dobrze jest przemyśleć, czy wybór oświetlenia matowego nie będzie lepszym rozwiązaniem do kuchni.

Lampy do kuchni – reflektory nad wyspę

Chociaż najpowszechniej wybieranym rozwiązaniem są lampy wiszące, nad kuchenną wyspą mogą pojawić się również reflektory. Ich ogromną zaletą jest możliwość sterowania kierunkiem światła. Są nowoczesne i bardzo praktyczne, nie ograniczają widoczności, jednocześnie zapewniając efektywne oświetlenie. Warto zwrócić uwagę również na lampy sufitowe na podsufitkach, które sprawdzają się przede wszystkim nad długimi blatami. Ciekawym rozwiązaniem są także modele na szynach, po których można je dowolnie przesuwać.

Więcej
artykułów