Lampy do sypialni na poddaszu

Poddasze to przestrzeń wyraźnie oddzielona od dolnej części domu, w której tętni życie. Tu nie przyjmujemy gości i możemy odciąć się od strefy dziennej. Nie da się więc ukryć, że to idealny wybór na sypialnię – warto jednak odpowiednio ją zaaranżować, by pozwalała na realny wypoczynek po całym dniu. Jak sprawić, by sypialnia na poddaszu miała odpowiedni klimat? Niezwykle ważny jest dobór prawidłowego oświetlenia. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie lampy do sypialni na poddaszu wybrać.

Sypialnia to przestrzeń, w której spędzamy istotną część dnia. Odpowiednio dobrane nowoczesne lampy mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Nie mogą pobudzać do działania i tym samym utrudniać zasypiania czy drażnić tuż po przebudzeniu. W przypadku sypialni na poddaszu dodatkowo ważne jest również to, by nie utrudniały swobodnego poruszania się. Jak je wybrać? Poznaj kilka naszych wskazówek.

Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu?

Najważniejszym meblem w całej sypialni bez wątpienia jest łóżko – bardzo istotne jest więc znalezienie dla niego właściwego miejsca. To właśnie od tego warto zacząć aranżację całego pomieszczenia. Zwróć uwagę, że bardzo często decydujemy się je postawić w najniższym fragmencie przestrzeni. Tymczasem bardzo negatywnie wpływa to na nasz komfort – zarówno podczas kładzenia się czy wstawania, jak i w czasie samego snu. Pamiętaj, by postawić łóżko w takim miejscu, by mieć do niego łatwy dostęp w każdej chwili. To szczególnie ważne, gdy to model dwuosobowy – należy zadbać o swobodę obojga partnerów. Dopiero po odpowiednim ustawieniu najważniejszego mebla, przechodzimy do etapu numer 2: dobieramy lampy do sypialni.

Jednym z bardzo często popełnianych błędów jest montaż zwisów bezpośrednio nad materacem. To niepraktyczne, ponieważ generowane przez lampy wiszące światło po prostu nas oślepia. Jeśli rzeczywiście to jedyny dostępny wybór, warto wybierać modele, które mają klosze otwarte ku sufitowi lub zupełnie zamknięte. Zawsze zwracaj uwagę, by chronić strefę wypoczynkową. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zupełnie inne oświetlenie: lampy ścienne czy podłogowe rozmieszczone w newralgicznych miejscach.

Jak dobierać lampy do sypialni na poddaszu?

Jakie oświetlenie główne można wybrać? Jeśli twoja sypialnia jest duża, rzeczywiście go potrzebujesz. Zamiast tradycyjnych zwisów możesz jednak wybrać inne rozwiązania, np. spoty lub reflektory. W pełni spełniają swoje zadanie i dodatkowo pięknie się prezentują w przestrzeni ze skosami. Staną się doskonałym światłem bazowym, które przyda się w czasie porządków czy zbierania się do pracy.

Następnym etapem w oświetlaniu sypialni na poddaszu są lampki nocne. Najczęstszym wyborem przez długie lata były modele stołowe, które stawiało się na specjalnych stoliczkach umieszczonych po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Oczywiście, wciąż można się na nie zdecydować, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Istnieją jednak również alternatywy, które pozwolą je zaoszczędzić i jednocześnie zbudować przyjemny nastrój sprzyjający wypoczynkowi. Na co warto postawić?

Jednym z pierwszych pomysłów mogą być kinkiety. Można zamontować je po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Zwróć uwagę na specyficzne lampy ścienne z wysięgnikami, które dają możliwość regulacji kierunku padania światła, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w czasie wieczornego czytania. Pozwalają również zaoszczędzić miejsce, które poświęcilibyśmy na szafki nocne. Warto podkreślić, że ich minimalistyczne projekty wpisują się w obecnie modne trendy. Należy zauważyć, że ze względu na swoją prostotę, mogą być doskonałym wyborem do większości aranżacji.

Kolejną alternatywą dla typowych lampek nocnych są lampy wiszące. Można je zamontować nad szafkami, zyskując w ten sposób przestrzeń na stosik książek do przeczytania czy szklankę wody. Pamiętaj jednak, by wybierać modele o minimalistycznych projektach, które nie przytłoczą niewielkiej sypialni na poddaszu. Zwróć również uwagę na ich montaż – powinny znajdować się stosunkowo blisko ściany, by nie osiągnąć efektu podzielonej przestrzeni.

Oświetlenie funkcjonalne w sypialni to także dodatkowe punkty świetlne przy szafach czy toaletce. W tych przypadkach również można zdecydować się na skromne kinkiety lub lampy stołowe. Rzadziej, bo raczej wyłącznie w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu, sprawdzą się również lampy podłogowe. Dobrym wyborem do oświetlenia szafy mogą okazać się również reflektory sufitowe.

Oświetlenie dodatkowe do sypialni na poddaszu

Choć najczęściej sypialnia na poddaszu nie należy do największych, jej zadanie jest zawsze takie samo – ma zapewnić ci warunki do wypoczynku i wprawić cię w dobry nastrój. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest to, by zbudować w niej pozytywną atmosferę. Oprócz oświetlenia funkcjonalnego, warto więc postawić także na lampy dodatkowe. Co sprawdzi się w tej roli?

Aby sypialnia na poddaszu stała się przytulna i elegancka jednocześnie, zadbaj o to, by nie pojawiły się w niej nieprzyjemne dla oka cienie, które optycznie ją pomniejszą. Niewykorzystaną przestrzeń pod skosami można oświetlić przy użyciu lampy podłogowej. W tym celu sprawdzają się także lampy stołowe – wybieraj jednak te wyższe modele. Niektórzy użytkownicy decydują się również na nastrojowe girlandy świetlne. Wybór oświetlenia jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie szyte na miarę swoich potrzeb.

Dobrze dobrane lampy do sypialni na poddaszu sprawią, że ta dość trudna aranżacyjnie przestrzeń wyrówna się. Pokój będzie wydawał się wyższy i jednocześnie bardziej przestronny. Nie bój się więc korzystać z licznych punktów świetlnych, które zupełnie odmienią to wnętrze.

Więcej
artykułów