Lampy do jadalni – jakie oświetlenie wybrać?

Jadalnia to bardzo ważna przestrzeń w naszych domach. To właśnie w niej spotykamy się ze wszystkimi członkami swojej rodziny, by razem usiąść do stołu i zjeść wspólnie posiłek. Nierzadko jednak zdarza się, że ów stół przydaje nam się także do pracy czy odrabiania lekcji. Nie ulega więc wątpliwości, że lampy do jadalni muszą być jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. To ważne, by sprawdzały się podczas wykonywania obowiązków i wprowadzały miłą atmosferę w czasie rodzinnych spotkań. Jak wybrać najlepsze oświetlenie?

Lampy do jadalni to niekiedy bardzo ważny element dekoracyjny. Stół nierzadko pojawia się w otwartej przestrzeni, która łączy w sobie także salon i kuchnię. To bardzo ważne, by wpisywały się w obrany w tym miejscu styl i stanowiły estetyczne uzupełnienie wnętrza, jednocześnie będąc praktycznym wsparciem w czasie posiłków. Jak wybrać najlepsze oświetlenie do jadalni? W naszym artykule zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek.

Jakie lampy do jadalni!?

Wśród najczęściej wybieranych modeli do jadalni, zdecydowanie królują lampy wiszące. Zwykle pojawiają się bezpośrednio nad stołem. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu blat jest efektywnie oświetlony, a całość prezentuje się bardzo estetycznie. Odpowiednio dobrana lampa nad stół to ta, która jest dopasowana do wymiarów pomieszczenia oraz wielkości i kształtu stołu.

Jeśli jesteś właścicielem sporej przestrzeni, w twojej jadalni mogą pojawić się duże lampy wiszące. To dość istotne, bo mniejsze modele nie sprostają potrzebom i pozostaną niezauważone. W przytulnej jadalni warto jednak wybrać kompaktowe rozwiązania, które nie przytłoczą pomieszczenia i nie będą wyglądać wręcz karykaturalnie. Zawsze staraj się zachować umiar i przede wszystkim uwzględnić możliwości, które zapewnia ci metraż.

W sypialni połączonej z salonem wszystkie lampy powinny być utrzymane w tym samym lub podobnym stylu. To ważne, bo spójność stylistyczna sprawia, że pomieszczenie nabiera harmonii i ostateczny efekt jest naprawdę estetyczny. Większość producentów oferuje dzisiaj komplety, jednak to nie niezbędnik – możesz po prostu postawić na różnego rodzaju lampy, które łączy jakiś wspólny pierwiastek.

W przypadku łączonych pomieszczeń warto pamiętać również o tym, że jeśli w salonie pojawiają się bardzo wyraziste lampy wiszące, w jadalni lepiej jest postawić na coś skromniejszego. I ta zasada działa w dwie strony. Dzięki temu całość nie jest przesadzona, w pomieszczeniu nie panuje chaos i całość prezentuje się jednocześnie elegancko i schludnie.

W jakiej jadalni nie sprawdzą się lampy wiszące?

Okazuje się, że choć lampy wiszące są najczęściej wybierane przez użytkowników, nie sprawdzają się w każdej jadalni. Niekiedy zdarza się bowiem, że optycznie pomniejszają przestrzeń – dlatego nie polecamy ich do pomieszczeń o małym metrażu czy stosunkowo niewielkiej wysokości. Osiągnięty efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

W przypadku niedużego metrażu jako lampy do jadalni sprawdzają się minimalistyczne plafony lub lampy sufitowe. Zwróć uwagę, że propozycje współczesnych producentów są na tyle interesujące, że również mogą bez problemu stać się niepodważalną ozdobą całego wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nigdy nie zapominaj o dodatkowym kinkiecie czy lampie stołowej, która może pojawić się na stoliku kawowym czy komodzie. Całość będzie prezentowała się naprawdę elegancko.

Dodatkowe oświetlenie do jadalni i salonu

Lampy do jadalni to nie tylko standardowe zwisy, które pojawiają się nad stołem. W pomieszczeniu nie powinno zabraknąć także oświetlenia dodatkowego, które będzie je uzupełniało. Jakie lampy wybrać? Decyzja w dużej mierze jest uzależniona od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz.

Właściciele niewielkich jadalni, w których w dodatku nie ma zbyt dużego dostępu do światła dziennego ze względu na brak okien lub umiejscowienie w ciemnej części mieszkania, mogą postawić na lampy stojące. To połączenie estetyki i funkcjonalności. Jednocześnie bowiem stanowią ozdobę całego pomieszczenia i dostarczają dużą ilość światła. Co równie istotne, lampy podłogowe mogą budować klimat, który sprzyja rozmowom z bliskimi i przyjaciółmi. Nie należy zapominać, że dzięki rozjaśnieniu wszystkich kątów nasza jadalnia będzie wydawała się bardziej przestronna.

Tam, gdzie nie mogą pojawić się modele podłogowe, można wykorzystać eleganckie lampy stołowe. Użytkownicy decydują się na postawienie ich na komodach, kredensach czy stolikach, które znajdują się niedaleko okien. Ich głównym zadaniem także jest budowanie odpowiedniej atmosfery i optyczne powiększenie pomieszczenia.

W jadalni można zdecydować się także na kinkiety. Takie lampy sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy stół znajduje się przy ścianie – w takim przypadku mogą z powodzeniem zastępować główne oświetlenie sufitowe. Jednocześnie zawsze będą ciekawą ozdobą całego pomieszczenia. To właśnie dzięki ich obecności możesz zupełnie odmienić charakter wnętrza.

Lampy do jadalni – co jest ważne?

O czym powinieneś pamiętać, wybierając lampy do jadalni? Przede wszystkim liczy się komfort domowników siedzących przy stole. Nikt nie chce, by światło raziło go w oczy, więc wybieraj modele z przysłoniętymi żarówkami. Równie ważne jest powieszenie ich na odpowiedniej wysokości, tzn. ok. 50-60 cm nad blatem. Warto pamiętać, że jeśli stół jest naprawdę duży, dobrym pomysłem będzie postawienie na kilka lamp rozmieszczonych w równych odstępach.

Więcej
artykułów