JAKIE OŚWIETLENIE DO PRZEDPOKOJU WYBRAĆ?

JAKIE OŚWIETLENIE DO PRZEDPOKOJU WYBRAĆ?

Przedpokój w twoim domu musi być zadbany – to pierwsze pomieszczenie, które widzisz tuż po wejściu do środka. Aby wpisywał się w twój gust i spełniał wszystkie najważniejsze potrzeby, warto zdecydować się na nowoczesne oświetlenie – jednocześnie funkcjonalne i estetyczne. Jak je wybrać, by cieszyć się odpowiednim efektem? Podpowiadamy, co może być najważniejsze.

Nowoczesne oświetlenie do przedpokoju to połączenie funkcjonalności i estetyki. To ważne, by było dobrane w taki sposób, by jednocześnie wspierało cię w czasie codziennych czynności oraz wprowadzało do tego pomieszczenia miły nastrój. To pierwsze pomieszczenie, które będzie każdego dnia witało cię w progu i które od razu zobaczą twoi znajomi. Warto zadbać, by prezentowało się naprawdę dobrze.

Jakie lampy do przedpokoju?

Przedpokój to nierzadko pomieszczenie wąskie i długie. Często zdarza się, że wyróżnia je nie tylko niewielki metraż, ale także brak okien, a więc i dostępu do choćby odrobiny światła naturalnego. Da się uniknąć panującej w jego wnętrzu ponurej aury – możemy to osiągnąć, odpowiednio dobierając nowoczesne oświetlenie. Przedpokoje w poszczególnych domach mogą się od siebie znacząco różnić kształtem, wysokością czy szerokością, dlatego warto dokładnie przemyśleć ostateczny wybór lampy.

Co sprawdzi się w przedpokoju o raczej niewielkim metrażu i w kształcie kwadratu? W takim przypadku najlepszym wyborem będzie lampa wisząca, którą powiesisz w centralnym punkcie pomieszczenia. Alternatywnym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, jeśli przedpokój jest także niezbyt wysoki, są plafony sufitowe – ich nowoczesne modele znajdziesz w asortymencie sklepu Artera. Warto rozważyć je również w przypadku, gdy wykańczane przez ciebie pomieszczenie jest dość długie i wąskie. Wtedy dobrze prezentują się plafony umieszczone w jednym rzędzie w równych odstępach. W ten sposób skutecznie rozjaśnisz całą przestrzeń. Oczywiście, w takim pomieszczeniu możesz postawić także na lampy wiszące o minimalistycznej budowie czy listwę oświetleniową, która będzie biegła przez całą jego długość.

Jeśli zdecydujesz się na lampy wiszące, warto dobrze zastanowić się, jaki żyrandol wybrać. Bardzo ważne jest, by nie był przesadnie duży – dzięki temu nje przytłoczy swoim rozmiarem. Istotna jest także rozsądna wysokość zawieszenia, dzięki której każdy z twoich gości – także ten naprawdę wysoki – będzie czuł się swobodnie. W przypadku małego przedpokoju pamiętaj także, by jego światło było kierowane ku górze, dzięki czemu odbije się od sufitu i optycznie powiększy tę przestrzeń. Zarówno rozmiarami żyrandola, jak i długością kabla możesz się bawić, jeśli jesteś właścicielem dużych przestrzeni, np. w domu jednorodzinnym.

W wąskim przedpokoju warto przemyśleć także kinkiety. Nie zajmują bowiem zbyt wiele miejsca, a mogą dość dokładnie rozjaśnić całe pomieszczenie. W tym przypadku również warto postawić na kilka równomiernie rozłożonych po pomieszczeniu sztuk. Jeśli korytarz jest jednocześnie wąski i długi, warto wziąć pod uwagę kinkiety o kloszach otwartych jednocześnie w górę i w dół. Nie tylko skutecznie oświetlają, ale także powiększają optycznie i same w sobie stanowią niebywałą ozdobę.

Aby osiągnąć efekt optycznego powiększenia niedużej przestrzeni, nie należy zapomnieć o lustrach. Odbijając światło, będą sprawiały wrażenie, że pomieszczenie jest nieco większe niż w rzeczywistości. Jednocześnie staną się dla ciebie ostatnią szansą na rzucenie okiem na kreację i poprawienie fryzury przed wyjściem. Dobrze jest wiedzieć, że obok lustra sprawdzają się kinkiety – lampy ścienne powinny pojawić się symetrycznie po obu jego stronach. Można postawić także na jedną podłużną lampę powyżej lustra.

Jak rozmieścić lampy w przedpokoju?

Tak jak już wspominaliśmy, nowoczesne lampy do przedpokoju można rozmieszczać w różny sposób, jednak niemal zawsze uzależnione jest to od wymiarów pomieszczenia. Najczęściej sprawdzająca się aranżacja obejmuje minimalistyczne oświetlenie w centralnym punkcie lub szereg punktów świetlnych rozwieszonych w równych odstępach od siebie. Gdy dysponujesz wąską i długą przestrzenią, możesz zdecydować się również na lampy ścienne, które nie tylko nie zabierają cennego metrażu, ale także optycznie to zwiększają.

Pamiętaj, że jeśli twój przedpokój jest mały, zastosowane w nim nowoczesne oświetlenie nie powinno być zbyt mocne. To ważne, by nie przytłoczyć niewielkiej przestrzeni dużą liczbą punktów świetlnych. Wystarczy jedna lampa wisząca czy halogeny w suficie i kinkiety zamontowane obok lustra. Niekiedy warto zdecydować się na dodatkowe oświetlenie mebli, ale ze względu na niedużą ilość miejsca, nie zawsze takie w ogóle tam są.

Jeśli w twoim przedpokoju mają znaleźć się kinkiety, pamiętaj, że optymalna wysokość ich montażu to:

  • 160-170 cm od podłogi, gdy są oświetleniem dodatkowym,
  • 180-200 cm od podłogi, gdy są oświetleniem głównym.

Jeśli montujesz je po dwóch stronach lustra, pamiętaj, by wisiały na dokładniej tej samej wysokości i w tym samym oddaleniu od jego ramy.

Okazuje się, że im większy przedpokój, tym trudniejsza może być aranżacja oświetlenia. Warto więc zawsze trzymać się podstawowej zasady, że lampy wiszące czy ścienne mają równomiernie rozjaśniać pomieszczenie. Dodatkowym wsparciem dla nich może być nowoczesne oświetlenie na stolik, toaletkę czy komodę, jeśli takie znajdują się w pomieszczeniu.