Jakie lampy wiszące do mieszkania w stylu loftowym?

Styl loftowy od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców dużych miast. Nawiązuje do przestronnych wnętrz postindustrialnych, a dzisiaj pozwala na optyczne powiększenie nawet niedużych mieszkań. Jedną z jego istotnych cech są dobrze dobrane lampy wiszące – ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej jasności, ale również wpisanie się w konkretny styl. Podpowiadamy, na jakie modele warto się zdecydować, by całe wnętrze prezentowało się naprawdę elegancko.

Lampy wiszące w stylu loftowym to nie tylko te metalowe modele z odsłoniętą żarówką. Warto zdawać sobie sprawę, że nowoczesne oświetlenie może przyjmować kilka interesujących form. Wszystkie opisane przez nas propozycje doskonale podkreślą wybraną stylistykę i przykują uwagę twoich gości. Zobacz, na co warto postawić.

Lampy wiszące “pająki”

W ostatnich latach konstrukcja lampy pająk stała się niezwykle pożądana – pojawia się głównie w aranżacji postindustrialnej. Nic w tym dziwnego, nie sposób bowiem przejść obok niej obojętnie. Tego rodzaju lampy wiszące to kilka punktów świetlnych zamkniętych w ażurowych kloszach, które montujemy na długich i nieregularnych przewodach.

Warto wiedzieć, że nowoczesne lampy typu “pająk” nie są montowane w sposób typowy dla lampy wiszącej. Istotne jest bowiem przymocowanie również ramion, które odpowiadają za niebanalny efekt. Na przewodach pojawiają się metalowe abażury, efektowne klosze lub odsłonięte żarówki – każde rozwiązanie zapewnia nie tylko hipnotyzujący efekt estetyczny, ale również bardzo skuteczne rozjaśnienie przestrzeni.

Gdzie warto wybrać lampy wiszące “pająki”? Najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach o wysokich sufitach. Mogą pojawiać się w otwartej przestrzeni, która łączy w sobie kilka funkcji – salonu, jadalni i kuchni. To niekoniecznie dobry wybór, gdy dysponujesz niedużą przestrzenią. W takim przypadku zdecydowanie lepiej będzie postawić na lampy sufitowe montowane na belce – zyskasz możliwość sterowania strumieniem światła bez optycznego zmniejszenia wnętrza.

Lampy sufitowe na belce

W modny obecnie styl industrialny wpisują się również lampy sufitowe na belce. Są surowe i minimalistyczne, oferują ponadczasowy design i zapewniają niezwykle skuteczne oświetlenie wybranej przestrzeni. Cechuje je oszczędność formy, a dzięki widocznym elementom przemysłowym stanowią perfekcyjne nawiązanie do postindustrialnej rzeczywistości. Belka może być wykonana z drewna lub stali, na niej zaś mogą być zawieszone lampy wiszące lub reflektory, które dają możliwość sterowania kierunkiem strumienia światła.

Jeśli wybierzesz lampy wiszące na belce, możesz regulować długość przewodu, by ostateczny efekt był w pełni dopasowany do twojego wnętrza. Niektórzy użytkownicy decydują się również na owinięcie go wokół belki – zwłaszcza, jeśli jest drewniana. W ten sposób uzyskują bowiem bardziej surowy wygląd. To idealne rozwiązanie, gdy chcesz oddzielić w wyraźny sposób przestrzeń jadalną od wypoczynkowej.

Jeśli natomiast interesują cię reflektory na metalowej belce, dla własnej wygody wybieraj te, których kierunkiem można sterować. Doskonale sprawdzają się w przedpokoju czy sypialni, w której bardzo skutecznie oświetlą przestrzeń przy garderobie.

Ażurowe lampy wiszące

Nie da się zaprzeczyć, że druciane lampy wiszące są absolutnym hitem ostatniej dekady – pojawiają się nie tylko w stylu loftowym, ale niemal każdym nowocześnie wykończonym mieszkaniu. Dzięki ażurowej konstrukcji z wyeksponowaną żarówką pozwalają nie tylko osiągnąć wyjątkowy efekt estetyczny, ale przede wszystkim bardzo efektywnie oświetlają wybraną przez nas przestrzeń.

Najpowszechniej wybierane ażurowe lampy wiszące przyjmują kształt diamentu. Użytkownicy mogą jednak wybierać również bardziej unikatowe formy, które nie tylko podkreślają stylistykę wnętrza – okazuje się, że część modeli może ją wręcz narzucać! Co istotne, metalowe lampy występują w różnych kolorach. Powszechnym wyborem są czarne modele, jednak nierzadko decydujemy się również na zakup ich białych odpowiedników. To doskonałe rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń. Miłośnicy stylu glamour mogą natomiast sięgnąć po nowoczesne oświetlenie wykończone w miedzi.

Metalowe lampy z kloszem

W stylu loftowym z powodzeniem odnajdą się również lampy wiszące z metalowym kloszem. Wśród użytkowników największym zainteresowaniem cieszą się obecnie modele o półkolistym kloszu, które cechuje bardzo surowa forma. Są niemal stworzone do nowoczesnych wnętrz.

Lampy wiszące z metalowym kloszem dają możliwość dowolnej regulacji długości przewodu, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Ich ogromną zaletą jest gładka powierzchnia klosza, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Co istotne, klosze są trwałe i odporne na zniszczenia. Z tego względu można stosować je nie tylko w salonie, ale także kuchni czy jadalni. Nierzadko stosowane są jako lampy nad stół.

Miedziane lampy wiszące

Miedziane lampy wiszące to trend ostatnich lat. Pojawiają się już nie tylko w stylu glamour, ale także właśnie w nowoczesnych wnętrzach loftowych. Wprowadzają do aranżacji odrobinę przyjemnego luksusu, a jednocześnie wciąż nasuwają skojarzenie surowych instalacji. Nic więc dziwnego, że są coraz chętniej wybierane przez współczesnych użytkowników. Pojawiają się w niemal każdym pomieszczeniu: salonie, sypialni, jadalni czy kuchni.

Więcej
artykułów