Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym wybrać?

Salon z otwartą kuchnią to rozwiązanie, które pojawia się w większości współczesnych mieszkań i domów. Jest bardzo funkcjonalne, a dodatkowo dzięki niemu projekt wnętrza staje się naprawdę interesujący. Należy jednak pamiętać, że ostateczny efekt uzależniony jest od wielu naszych wyborów, w tym również odpowiednio dobranego oświetlenia. W naszym artykule podpowiadamy, jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym wybrać.

Jak dobrać lampy do salonu z otwartą kuchnią?

Aby odpowiednio dobrać lampy do salonu z aneksem kuchennym, na samym początku warto dokładnie określić wszystkie strefy strategiczne w aranżowanym wnętrzu. Oświetlenie bowiem warto dobrać do funkcji – właśnie od niej zależy nie tylko jego model, ale również jasność czy barwa światła. Należy przeanalizować, w którym miejscu postawisz na wypoczynek, gdzie będziesz przygotowywał posiłki i gdzie znajdzie się przestrzeń do ich spożywania. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak dobrać nowoczesne lampy do każdej ze stref.

Nowoczesne oświetlenie nad blat roboczy

Zdarza się, że kuchnia otwarta na salon zapewnia bardzo mały blat roboczy – tym bardziej istotne jest, jak go oświetlisz, tym samym dodając mu niezbędnej funkcjonalności. Dzięki temu zapewnisz sobie wygodne i nade wszystko bezpieczne warunki do przygotowywania posiłków dla siebie i swoich bliskich. O czym warto pamiętać?

Blat kuchenny najczęściej rozjaśniają spoty sufitowe, które można umieścić również pod szafkami. Niektórzy użytkownicy decydują się także na zamontowane nad nim reflektory lub inne lampy ścienne, np. nowoczesne kinkiety dające możliwość regulacji ramieniem. Warto pamiętać, by wyposażyć je w żarówki o neutralnym lub delikatnie zimnym świetle. To najlepsza temperatura barwowa, by zapewnić sobie wysoki poziom koncentracji oraz dobrą widoczność w czasie wykonywania czynności precyzyjnych.

Cenną wskazówką jest także zasada mówiąca o tym, że lampy do kuchni o powierzchni 10 m2 powinny być wyposażone w źródła światła o łącznej wartości 4400 lumenów, a 600 lumenów powinno być skierowane właśnie na blat.

Lampy nad wyspę lub barek

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małego mieszkania i symboliczne podzielenie przestrzeni wykonałeś przy pomocy barku, czy też dysponujesz dużym metrażem i możesz pozwolić sobie na wyspę, bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie tej strefy. Konieczne jest bowiem dodanie jej funkcjonalności oraz estetycznego wyglądu – nierzadko służy przygotowywaniu posiłków, a zawsze stanowi dekorację twojego wnętrza. Jakie lampy nad wyspę wybrać?

Najlepszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem są lampy wiszące. W przypadku wyspy można pozwolić sobie na zamontowanie ich znacznie niżej niż pozostałych zwisów w twoim domu. Zwróć uwagę, że nad wyspą nie stanowią przeszkody w swobodnym poruszaniu się. Pamiętaj, że najlepsza temperatura barwowa w tym przypadku to rozwiązania neutralne, które wspierają oczy w czasie czynności precyzyjnych.

Lampy do jadalni w salonie z otwartą kuchnią

Jadalnia w salonie z otwartą kuchnią najczęściej pojawia się na granicy obu tych pomieszczeń. Aby dobrze dobrać do niej nowoczesne lampy, należy wziąć pod uwagę zarówno lokalizację, jak i rodzaj stołu. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem są tradycyjne zwisy, warto jednak mieć na uwadze, że niekiedy ich zastosowanie będzie mało praktyczne lub utrudnione.

Lampy wiszące nie sprawdzą się w przypadku małych pomieszczeń, w których stolik pojawia się tuż przy ścianie. Właściciele takich przestrzeni powinni raczej zdecydować się na bardziej funkcjonalne w ich sytuacji kinkiety. Niezależnie jednak od wybranego modelu, warto sięgnąć po oświetlenie o neutralnej temperaturze barwowej.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

Jednym z najważniejszych punktów naszego salonu z otwartą kuchnią jest strefa wypoczynkowa. Jakie lampy się w niej sprawdzą?

Oczywiście, w salonie również mogą pojawić się lampy wiszące – stanowią główne źródło światła, a ich montaż w centralnym punkcie pomieszczenia zapewni niezbędną jasność na całej przestrzeni. Warto jednak zauważyć, że to szczególne miejsce, w którym największą rolę odgrywają dodatkowe punkty świetlne. O atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi zadbają więc nade wszystko lampy podłogowe umieszczone w pobliżu sofy czy fotela. Nośnikiem ciepłego światła mogą stać się również nowoczesne kinkiety. Ich zadaniem jest budowanie nastroju, który wprawi cię w dobry humor nawet w najtrudniejsze dni.

W salonie ogromne znaczenie ma także oświetlenie dekoracyjne – takie, które jest ozdobą samą w sobie lub podkreśla obecność ważnych dla nas przedmiotów. Mogą to być lampy stołowe umieszczone na komodzie czy stoliku lub kinkiety oświetlające obrazy i pamiątki. W ten sposób cała przestrzeń będzie naprawdę przytulna.

Główne lampy do salonu z otwartą kuchnią

Oprócz oświetlenia do wszystkich wspomnianych stref o zróżnicowanej funkcjonalności, w salonie warto postawić również na lampy główne. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej? To przestrzeń, w której warto postawić na wcześniej wspomniane lampy wiszące. Możesz zdecydować się na modele z dużymi, wyraźnymi żyrandolami, które staną się ozdobą i punktem centralnym całej aranżacji.

Więcej
artykułów