JAK ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE W MIESZKANIU?

JAK ZAPLANOWAĆ OŚWIETLENIE W MIESZKANIU?

Najlepszy moment na wybór oświetlenia wewnętrznego to chwila, gdy mamy już obmyślony wstępny plan aranżacyjny mieszkania. Pozwoli nam to stwierdzić dokładnie, w których miejscach potrzebujemy punktów świetlnych i dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów z koniecznością zmian w instalacji elektrycznej. Jeśli udało ci się już ustalić, jak będzie wyglądało wnętrze twojego mieszkania, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi. Z naszego artykułu dowiesz się, na jakie lampy do salonu, kuchni i jadalni warto postawić, by przestrzeń była funkcjonalna i estetyczna jednocześnie.

Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawia, że łatwo jest poruszać się po domu w każdych okolicznościach. To również wsparcie w czasie wykonywania codziennych obowiązków. Nie możemy jednak zapominać, że nowoczesne lampy spełniają także funkcję dekoracyjną – uzupełniają naszą aranżację i dodają jej indywidualnego charakteru. Tym samym sprawiają, że w domu czujemy się naprawdę komfortowo.

Jak wybrać lampy do salonu?

Nie da się ukryć, że salon to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Zauważ, że to właśnie w nim spędzacie czas z całą rodziną. Stanowi również pomieszczenie reprezentacyjne, do którego zapraszacie swoich gości. Z tego względu ograniczenie oświetlenia do wyłącznie jednego żyrandola nie jest najlepszym pomysłem. Lampy do salonu powinny być nie tylko praktyczne, ale także budować właściwy klimat. Warto więc łączyć ich różne rodzaje – w ten sposób osiągniesz bardzo estetyczny efekt, który przełoży się na twoje dobre samopoczucie.

Wybierając lampy do salonu, dobrze jest zacząć od żyrandola. Najczęściej wieszamy go w centralnym punkcie pomieszczenia i traktujemy jako element nie tylko użytkowy, ale także dekoracyjny. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć jego wybór. Musi być stylistycznie dopasowany do całego wnętrza, ale jednocześnie praktyczny. Pamiętaj, że w niewysokich pomieszczeniach o małym metrażu duża lampa wisząca będzie zabierać cenne centymetry i sprawi, że salon optycznie się zmniejszy. Szukaj więc modeli ładnych i funkcjonalnych jednocześnie.

Oprócz głównego żyrandola, istotne są dodatkowe lampy do salonu. Od ciebie zależy wybór rodzaju takiego oświetlenia – aby dopasować je dobrze, weź pod uwagę przyzwyczajenia i potrzeby domowników. Dyskretne punkty świetlne mogą wspierać was podczas czytania książek, pracy, oglądania telewizji czy odpoczynku. Dla miłośników kina domowego dobrze jest postawić na dyskretne kinkiety czy wysoką lampę stojącą, którą postawicie za kanapą. Podobne oświetlenie może pojawić się w kąciku do czytania, jednak należy pamiętać, by wybierać praktyczne lampy z regulowanym ramieniem.

Lampy do salonu mogą służyć również podkreśleniu obecności innych elementów wyposażenia. Światło punktowe może pomóc wyeksponować obraz na ścianie czy ciekawą dekorację. W tej roli doskonale sprawdzają się nowoczesne kinkiety.

Najlepsze lampy do kuchni i jadalni

Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne ze względu na jego praktyczną stronę. W tym miejscu przygotowujesz posiłki, a nierzadko jest to przestrzeń połączona z jadalnią czy salonem. Ostatecznie należy więc postawić na różne rodzaje oświetlenia, dzieląc je na źródła światła głównego (rozjaśniającego miejsce spotkań rodziny) i dodatkowego (padającego na blaty robocze).

Główne lampy do kuchni służą zapewnieniu dużej ilości światła, dzięki czemu swobodnie poruszamy się po całym pomieszczeniu i w miarę komfortowych warunkach przygotowujemy posiłki. W tej roli najczęściej sprawdzają się klasyczne zwisy lub lampy sufitowe z kilkoma punktami świetlnymi, którymi można swobodnie sterować. Nierzadko, zwłaszcza w większych pomieszczeniach, ważne są też dodatkowe kinkiety czy listwy LED umieszczone pod górnymi szafkami. To rozwiązania, które zapewniają jeszcze bardziej komfortowe warunki pracy przy blacie roboczym. Są także bardzo wygodne, gdy w kuchni pojawiasz się wieczorem i nie chcesz głównym światłem rozjaśnić połowy domu.

Właściciele pomieszczeń otwartych, w których kuchnia jest tak naprawdę aneksem i na jednej przestrzeni znajduje się także salon i jadalnia, nie mogą zapomnieć o oświetleniu stołu. Lampy do jadalni są niezwykle ważne, jeśli chcemy, by podane na stół jedzenie wyglądało apetycznie, a domownicy lub nasi goście czuli się komfortowo i bez problemu mogli ze sobą w trakcie posiłku rozmawiać. W takim miejscu najlepiej jest postawić na klasyczny zwis, chociaż to nie jedyne rozwiązanie. Jeśli stół jest bardzo długi, dobrym pomysłem są także lampy sufitowe o kilku punktach świetlnych zamieszczonych na długiej listwie. Gdy natomiast postawisz go przy ścianie, możesz zdecydować się na kinkiety, które będą pełniły jednocześnie funkcję dekoracyjną w całej przestrzeni.

Właściwie dobrane oświetlenie to dla ciebie gwarancja, że w twoim domu będziesz czuł się swobodnie. Pamiętaj, by nie wybierać go pochopnie i nie kierować się chwilową modą. W swoim mieszkaniu będziesz musiał spędzić nawet kilkadziesiąt lat – jeśli nie masz ochoty na ciągłe remonty, daj sobie czas na dokładne przemyślenie swojego wyboru.