JAK ZAPLANOWAĆ LAMPY DO KUCHNI? PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

JAK ZAPLANOWAĆ LAMPY DO KUCHNI? PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Choć każde pomieszczenie w naszym domu wymaga poświęcenia mu uwagi, to właśnie kuchnia nierzadko stanowi największe wyzwanie podczas wykańczania. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że raz podjęte decyzje najczęściej pozostają z nami na wiele kolejnych lat, a w tej przestrzeni wykonujemy sporo zróżnicowanych czynności. To więc bardzo ważne, by była estetyczna, funkcjonalna i bezpieczna. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zaplanować lampy do kuchni, by efekt był naprawdę zadowalający.

Jak dobrać lampy do kuchni?

Aby nowoczesne oświetlenie do kuchni sprawiało, że będzie funkcjonalna i bezpieczna, a jednocześnie zachowa pożądany przez nas styl, na wstępie przemyśl dokładnie, jak rozmieścić punkty świetlne. Zauważ, że zupełnie inne lampy wybierzesz do pomieszczenia zamkniętego, inne zaś sprawdzą się, gdy masz do dyspozycji dużą przestrzeń połączoną z salonem. Dużo zależy również od układu pomieszczenia, ustawienia mebli i sprzętów oraz – co bardzo ważne – funkcji, jakie pełni kuchnia. Należy bowiem pamiętać, że nie każdy z nas lubi gotować i chce to robić codziennie, a mieszkanie powinno być dopasowane przede wszystkim do potrzeb jego właściciela.

Wybierając lampy do kuchni, bardzo ważne jest wstępne podzielenie jej na strefy. Najczęściej wyznaczamy: przestrzeń centralną, strefę blatu roboczego, strefę ze zlewozmywakiem, strefę z kuchenką oraz część z wyspą lub stołem. Większość z nich wymaga osobnych źródeł światła – wpływa to przede wszystkim na komfort pracy, ale także estetykę całego projektu. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednie lampy.

Strefa centralna – ogólne oświetlenie do kuchni

Najczęściej wybieranym oświetleniem głównym do kuchni są lampy sufitowe. Właściwy model należy dobrać, uwzględniając dominującą stylistykę i indywidualne potrzeby. W tym przypadku najczęściej stosowanym rozwiązaniem są płaskie plafony sufitowe lub reflektory. Montujemy je w punkcie centralnym sufitu – w taki sposób, by światło rozchodziło się po całym pomieszczeniu w sposób maksymalnie równomierny. To wygodne rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj wykonane jest z materiałów łatwych do utrzymania w pożądanej w kuchni czystości. Ich obecność na dużej wysokości sprawia, że nie przeszkadzają podczas swobodnego poruszania się.

Warto jednak zauważyć, że plafony to nie jedyne rozwiązania, jakie pojawiają się w kuchni. Niektórzy użytkownicy decydują się bowiem na standardowe lampy wiszące. One również są montowane w centralnym punkcie pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, by powiesić je na właściwej wysokości – na tyle wysoko, by nie przeszkadzały podczas poruszania się po pomieszczeniu. Należy również dokładnie przemyśleć wybór materiału. W kuchni nie sprawdzają się lampy wiszące wykonane z tkanin, które trudno jest wyczyścić i łatwo przyjmują wszystkie zapachy.

Popularnym obecnie rozwiązaniem są również reflektory umieszczone w podwieszanym suficie. Użytkownicy doceniają fakt, że tego rodzaju lampy sufitowe równomiernie rozprowadzają światło po całym pomieszczeniu. Co więcej, są bardzo praktyczne (zwłaszcza w małych pomieszczeniach) i prezentują się niezwykle estetycznie.

Lampy nad kuchenną wyspę

Przestrzenią w kuchni, która wymaga osobnego oświetlenia, jest kuchenna wyspa. W takim przypadku często nie montuje się wcale głównego źródła światła, a lampy wiszące pojawiają się nad tym dodatkowym blatem – to najczęściej stosowane rozwiązanie, jeśli pomieszczenie nie jest duże. Dzięki temu cała przestrzeń jest bardzo funkcjonalna, na suficie nie gromadzą się zbędne punkty świetlne, a projekt prezentuje się naprawdę pięknie.

Jakie lampy nad wyspę wybrać? Pamiętaj, że zastosowane w tym miejscu lampy wiszące powinny być dopasowane stylistycznie do reszty pomieszczenia. Możesz powiesić je dość nisko nad blatem, ponieważ nie będą wpływały negatywnie na komfort ruchów. Zwróć również uwagę na temperaturę barwową. Ze względu na często wykonywane na wyspie czynności precyzyjne, najlepszym rozwiązaniem są żarówki neutralne.

Lampy do kuchni nad stół

Jeśli stół pojawia się w kuchni, najczęściej jest ustawiony przy ścianie. W takim przypadku bardzo często to właśnie nad nim pojawiają się wcześniej wspomniane lampy wiszące. Na ich rzecz można nawet zrezygnować  oświetlenia centralnego, jeśli pomieszczenie nie jest duże. O czym warto pamiętać?

Lampy wiszące pojawiające się nad stołem powinny nie tylko pasować stylistycznie do całego pomieszczenia, ale być również dopasowane do samego blatu. Jeśli jest okrągły, wybieramy okrągłe żyrandole, zaś nad stołem kwadratowym można postawić na bardziej geometryczne kształty. Jeśli stół jest długi, dobrze jest zamontować kilka zwisów w prostej linii w równych odstępach od siebie. Niezwykle ważna jest także prawidłowa wysokość – aby lampy wiszące nie oślepiały siedzących domowników, powinny znajdować się minimum 50 cm nad blatem.

Nowoczesne lampy do kuchni – pozostałe strefy

Pozostałe przestrzenie w kuchni wymagają przede wszystkim oświetlenia zadaniowego, które będzie wsparciem podczas wykonywania precyzyjnych czynności. Jest ono szczególnie ważne w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka, ponieważ w dużej mierze wpływa na nasze bezpieczeństwo. W takich miejscach możesz wybrać m.in.:

  • kinkiety – doskonale sprawdzają się w kuchni, w której nie zamontowano górnych szafek,
  • reflektory – można zamontować je pod górnymi szafkami lub na ścianie, wykorzystując je jak lampy ścienne,
  • taśmy LED – funkcjonalne rozwiązanie do montażu pod szafkami górnymi lub na ścianie.