Jak wybrać nowoczesne oświetlenie do przedpokoju?
nowoczesne oświetlenie

Korytarz to często niewielka przestrzeń, która ze względu na swój użytkowy charakter bywa traktowana po macoszemu w momencie planowania aranżacji. Zupełnie niesłusznie – prawidłowo dobrane elementy dekoracyjne oraz właściwe oświetlenie mogą sprawić, że nabierze on naprawdę interesującego charakteru. Pamiętaj, że to pierwsza przestrzeń, z którą zderzasz się po powrocie do domu i którą od razu widzą twoi goście. Powinna wprawiać was w dobry nastrój i przypominać, że jesteście w ciepłym domu, w którym można się zrelaksować. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz lampy sufitowe do przedpokoju.

Dom to przestrzeń, w której musisz czuć się dobrze. Tak po prostu, od momentu otwarcia drzwi po powrocie z pracy. Niezależnie od tego, co spotkało cię na zewnątrz, w środku powinna panować ciepła atmosfera, która poprawi ci nastrój i pozwoli się zregenerować przed kolejnym dniem pełnym wyzwań. Zauważ, że współczesne mieszkania bardzo często zaprojektowane są tak, że korytarz jest w pełni połączony z częścią dzienną – często to jedna przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem. Nie możesz więc traktować go po macoszemu. Jego aranżacja jest bardzo ważna, a zastosowane nowoczesne oświetlenie może sprawić, że skutecznie ukryjesz niechciane mankamenty i podkreślisz jego walory.

Jak wybrać lampy do korytarza?

Jeśli chcesz, by twój przedpokój prezentował się estetycznie i nie stracił na niezbędnej w tym pomieszczeniu funkcjonalności, podczas projektowania musisz pamiętać o wielu kwestiach. By odrobinę ułatwić ci planowanie, przygotowaliśmy listę istotnych czynników, które mają znaczenie na wybranie najlepszej lampy do korytarza. Co ma znaczenie?

Na początek uwzględnij przede wszystkim styl wnętrza. Pamiętaj, że nowoczesne lampy wiszące mogą przyjmować przeróżne formy, jednak zdecydowana większość z nich to minimalistyczne rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w modernistycznych wnętrzach. Często są również dopasowane do aranżacji loftowych, industrialnych czy skandynawskich.

Ogromne znaczenie ma również wielkość i ergonomia wnętrza. Zwróć uwagę, że większość korytarzy jest stosunkowo mała, więc lampy sufitowe nie mogą być przesadnie duże, bo utrudniałyby poruszanie i przytłaczały swoim rozmiarem całe pomieszczenie. Jednocześnie pamiętaj, że jej podstawowym zadaniem jest oświetlenie przestrzeni bez pozostawiania zaciemnionych miejsc. Koniecznie więc uwzględnij metraż pomieszczenia, by dobrać odpowiednią ilość źródeł światła.

Wybierając nowoczesne oświetlenie do przedpokoju weź również pod uwagę jego parametry. Niektórzy decydują się w tym miejscu na lampy LED, co może być funkcjonalnym i energooszczędnym rozwiązaniem. Jeśli jednak wybierasz bardziej klasycznie, uwzględnij barwę żarówki, by przesadnie nie męczyła twoich oczu tuż po przekroczeniu progu domu. Pamiętaj także, że nie wszystkie rodzaje żarówek są dostępne od ręki – to istotne, by móc je bezproblemowo wymienić w przyszłości.

Korytarz w domu a korytarz w bloku – podstawowe różnice

Zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy korytarzem w domu jednorodzinnym a przedpokojem w mieszkaniu jest jego wielkość. Podczas gdy w bloku stanowi on przede wszystkim łącznik pomiędzy pomieszczeniami i jest najczęściej niewielki, w domach to często ogromna przestrzeń otwarta na całą strefę dzienną – jadalnię, salon i kuchnię.

Wybierając nowoczesne oświetlenie do korytarza, musisz wziąć to pod uwagę. Oświetlenie korytarza w bloku powinno być niewielkie, by nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia. Warto przemyśleć montaż lampy sufitowej z kloszem otwartym w górę – dzięki temu światło będzie rozchodziło się po suficie, a cały przedpokój wyda się odrobinę większy. Jednocześnie zbudujesz nim przyjemny nastrój we wnętrzu.

Oświetlenie korytarza w domu jednorodzinnym

O ile niewielki korytarz w bloku nie daje zbyt wielu możliwości aranżacyjnych (co nie znaczy, że nie warto próbować i nie przykładać wagi do wybieranych lamp!), w domu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mając do dyspozycji sporą przestrzeń, niekiedy również wyższą niż w mieszkaniu, możesz swobodnie bawić się formą i wielkością żyrandola. Jeśli wolisz, możesz postawić na większą liczbę pojedynczych lamp lub zdecydować się na jedną lampę wiszącą, która będzie centralną dekoracją wnętrza.

Jednocześnie warto zauważyć, że zwiększona możliwość wyboru to jednocześnie błogosławieństwo i przekleństwo. W takim przypadku musisz zacząć od ustalenia, jaki styl interesuje cię najbardziej – odpowiednia lampa wisząca musi być bowiem dopasowana do aranżacji całego domu, by nie stała się rozpraszającym cię w czasie relaksu elementem wykończenia. Jakie lampy wiszące wybierane są najczęściej?

Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są industrialne lampy wiszące. To połączenie elegancji i minimalizmu, który od kilkunastu lat jest górującym ponad wszystkimi trendem aranżacyjnym. Dostarczają dużo światła i wpisują się w niemal każdy styl. Przybierają interesujące, choć jednocześnie proste formy, a na uwagę zasługują także gładkie matowe wykończenia i bardzo klasyczne kolory. W tym stylu można dobrać zarówno lampy wiszące, jak i uzupełniające je kinkiety czy lampy stojące. Cała aranżacja pozostaje więc spójna i naprawdę estetycznie się prezentuje, a ty możesz czuć się u siebie.

Więcej
artykułów