JAK WYBIERAĆ LAMPY PODŁOGOWE?

JAK WYBIERAĆ LAMPY PODŁOGOWE?

Lampy podłogowe to szczególny rodzaj oświetlenia, którego podstawowym zadaniem jest wydzielenie strefy funkcyjnej i zapewnienie w niej określonych warunków. Bardzo często wykorzystujemy je więc jako opcję do stworzenia przytulnego kącika do czytania, nierzadko pojawiają się w okolicach sofy czy telewizora, coraz chętniej stawiamy na nie również w sypialni, gdzie zastępują klasyczne lampki nocne. Doceniamy ich walory wizualne i funkcjonalne. Czy jednak na pewno wiemy, na co zwracać uwagę, gdy kupujemy lampy podłogowe? W naszym artykule zwracamy uwagę na to, co najważniejsze.

Nowoczesne lampy podłogowe to już nie tylko skuteczne doświetlenie przestrzeni, w której nie wystarcza oświetlenie sufitowe. Dzisiaj stanowią istotną część aranżacji całego wnętrza, nierzadko stając się jej najważniejszym punktem. Szeroka gama produktowa oferowana przez licznych producentów sprawia, że możemy wybierać rozwiązania nie tylko praktyczne, ale także piękne – dokładnie takie, jakich potrzebujemy do swojego wnętrza. Oprócz indywidualnych preferencji, istnieją jednak także uniwersalne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Jak wybrać lampy podłogowe? Podpowiadamy, co może być najważniejsze.

Lampy podłogowe – funkcjonalność i przeznaczenie

Choć współcześnie możemy cieszyć się ogromnym wyborem i pod względem wizualnym naprawdę każdy może znaleźć model idealnie dopasowany do swoich wymagań, nie należy zapominać, że lampy podłogowe wciąż mają przede wszystkim przeznaczenie użyteczne. Zanim więc wybierzemy te dla siebie, warto sprawdzić ich parametry techniczne, wśród których najważniejsze są:

  • moc żarówki,
  • wysokość lampy,
  • opcje regulacji,
  • wysokość poboru energii elektrycznej,
  • rozchodzenie się światła w przestrzeni.

Nie mniej istotne są również akcesorie dodatkowe – warto upewnić się, czy wstępnie wybrane lampy stojące mogą zostać o nie wzbogacone. Co mamy na myśli? We współczesnych modelach mogą pojawić się dodatkowe osłony, rozdzielacze, zasilacze, zaślepki, przewody, wtyki czy podstawy.

Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne oświetlenie podłogowe jest bardzo funkcjonalne – łączy bowiem walory użytkowe z relaksacyjnymi. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się dobrą widocznością przy umiarkowanym, ciepłym źródle światła. Użytkownicy doceniają je również za mobilność i brak konieczności przeprowadzania skomplikowanego montażu. To istotne szczególnie dla osób, które nie lubią stagnacji i stawiają na częste zmiany aranżacyjne w swoim mieszkaniu. Niewątpliwym atutem jest również ponadczasowość i możliwość stosowania w niemal każdym pomieszczeniu – sprawdzają się w pokoju dziecięcym czy dorastającej młodzieży, ale także sypialni czy salonie.

Lampy stojące dopasowane do wnętrza

Decydując się na lampy stojące, musisz dopasować je do powierzchni, rozkładu oraz aranżacji wnętrza. Dzięki temu ostateczny efekt spełni twoje oczekiwania. Gdzie najczęściej pojawia się tego rodzaju oświetlenie?

  • W sypialni bardzo często stawiamy je po dwóch stronach łóżka. Coraz chętniej decydujemy się na lampy podłogowe, które w zupełności zastępują nam oświetlenie nocne – nie zajmują bowiem stolików i dają więcej możliwości. Zapewniają natomiast podobny poziom komfortu.
  • W salonie, domowym gabinecie lub dużej sypialni, lampy stojące pojawiają się w pobliżu fotela. To prosty sposób na stworzenie przytulnych, a jednocześnie wygodnych warunków do czytania.
  • Lampy podłogowe do salonu nierzadko pojawiają się w pobliżu sofy. To miejsce, w którym nierzadko spędzamy długie godziny na rozmowach z bliskimi, dlatego nasze oczy muszą mieć zapewnione dodatkowe, nienachalne źródło światła. W ten sposób budujemy intymną atmosferę.

Styl, materiały i forma – jak wybrać lampy podłogowe?

Okazuje się, że nowoczesne oświetlenie podłogowe oferuje naprawdę spore możliwości wyboru, jeśli chodzi o styl i wykorzystane do jego stworzenia materiały. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszyły się lampy stojące na trójnogu. Są stosunkowo duże i skutecznie rozjaśniają przestrzeń, jednocześnie budując ciepły domowy charakter. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się także lampy podłogowe z metalu – minimalistyczne, eleganckie i ponadczasowe. W sklepach znajdziesz także modele z papieru czy tekstyliów, które oferują m.in. dodatkowy wysięgnik, mocno zabudowany klosz czy więcej niż jedno źródło światła.

Jak widać, możliwości jest naprawdę dużo. Nawet najbardziej wymagający klient znajdzie dzisiaj coś dla siebie. Co istotne, lampy podłogowe nie są stworzone wyłącznie z myślą o wnętrzach mieszkalnych. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w biurze, a niektóre modele sprawdzą się również w mniej “standardowych” miejscach. Ze względu na możliwość precyzyjnego kierowania strumieniem światła, mogą pojawić się nawet w warsztatach.

Nowoczesne oświetlenie stojące – łatwość w utrzymaniu w czystości

Niezależnie od tego, gdzie i w jakim celu wykorzystujesz lampy podłogowe, zawsze powinieneś utrzymywać je w czystości. Zbierający się na nich kurz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim jest obciążeniem dla twojego zdrowia. Jeśli zależy ci na modelach, które łatwo jest przed nim chronić i pozostaną trwałe w kontakcie z detergentem do mycia, zdecydowanie powinieneś postawić na lampy podłogowe z metalu. Znacznie więcej uwagi i pracy wymagają bazy szklane czy materiałowe – w takich przypadkach najlepiej postawić na delikatną szmatkę czy gąbkę nasączone wodą.