EFEKTYWNE I EFEKTOWNE – JAK DOBRAĆ OŚWIETLENIE DO DOMU?
Odpowiednio dobrane nowoczesne lampy sprawiają, że twój dom czy mieszkanie będzie jednocześnie piękne i funkcjonalne. Przeglądając oferty sklepów pamiętaj, by wybierać modele, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności i po prostu ci się podobają. Kieruj się więc swoim gustem, a jeśli nie współpracujesz z doświadczonym architektem wnętrz, zwróć uwagę na kilka kwestii, które poruszamy w naszym artykule.
Oświetlenie dopasowane do twoich potrzeb
Indywidualne potrzeby właściciela i mieszkańców jego domu to najważniejsze kryterium, które należy zastosować podczas wybierania oświetlenia. Musisz jednak mieć podstawową wiedzę, która pozwoli ci ustalić, jakie nowoczesne lampy rzeczywiście ci się przydadzą. Przede wszystkim pamiętaj, że dzielimy je na 3 typu: oświetlenie główne, oświetlenie miejscowe i oświetlenie dekoracyjne. Aby osiągnąć najlepszy efekt, w twoim domu powinny znaleźć się wszystkie z nich. Będziesz mógł korzystać z różnych punktów świetlnych w zależności od aktualnych potrzeb.
- Oświetlenie główne to najczęściej lampy wiszące lub lampy sufitowe, które równomiernie oświetlają niemal całe pomieszczenie. Użytkownicy coraz chętniej decydują się na mniej oczywiste plafony czy lampy LED.
- Oświetlenie miejscowe, nazywane również dodatkowym lub uzupełniającym, to sposób na rozjaśnienie wybranych przez nas miejsc. Sprawdzi się szczególnie w tzw. przestrzeni roboczej – nad blatem w kuchni czy biurkiem w gabinecie. Stawiamy na nie także przy toaletce w sypialni lub fotelu w salonie. Do tego zadania najlepiej sprawdzają się lampy podłogowe lub kinkiety, które dają możliwość sterowania kierunkiem padania skupionego światła.
- Oświetlenie dekoracyjne to często lampy ścienne, które nie stanowią skutecznego oświetlenia. Ich podstawowym zadaniem jest bowiem wyeksponowania konkretnego elementu aranżacji – może to być obraz, zdjęcie czy istotna pamiątka. Okazuje się również, że mogą stanowić ozdobę same w sobie. Często decydujemy się na kinkiety ze światłem skierowanym jednocześnie ku górze i ku dołowi, bo w ten sposób rozproszone daje piękny efekt wizualny na pustej ścianie w przedpokoju.
Jakie znaczenie ma barwa światła?
Jeszcze kilka lat temu w zasadzie nie musieliśmy o tym myśleć. Zdecydowana większość tradycyjnych żarówek oferowała światło o ciepłej barwie. Dostęp do różnego rodzaju źródeł światła sprawił, że każdy zakup musi być dokładnie przemyślany. Okazuje się bowiem, że barwa światła stosowanego w domu czy pracy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Musisz zdawać sobie sprawę, że podczas pracy lepiej stawiać na światło zimne, które pobudza do działania, podczas gdy odpoczynkowi sprzyja światło ciepłe. Pamiętaj, że istnieje również jego neutralna wersja, która jest bardzo bliska światłu dziennemu.
Jak sprawdzić barwę (temperaturę) światła? Specjalne oznaczenie znajdziesz na opakowaniu żarówki. Ten parametr będzie podany w stopniach Kelwina i oznaczony literą K.
- Światło ciepłe – poniżej 3300 K. Tworzy w pomieszczeniu naprawdę miły klimat, jest ciepłe i wprawia w dobry nastrój. Pozwala się zrelaksować i sprzyja wypoczynkowi. Okazuje się, że wpływa również pozytywnie na potrzebę kontaktu. Niewątpliwie sprawdzi się więc w kąciku wypoczynkowym czy sypialni.
- Światło neutralne – pomiędzy 3200 a 4500 K. Doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, które muszą pełnić kilka ról. Najczęściej stosuje się jako oświetlenie ogólne – sprawdza się w łazience i pokoju dziennym.
- Światło zimne – pomiędzy 4500 – 6500 K. Temperatura, która korzystnie wpływa na koncentrację i mobilizuje do wytężonej pracy. Warto stosować je w gabinecie, ale także w obrębie tzw. strefy roboczej, np. nad blatem w kuchni czy blatem biurka w dziecięcym pokoju.
Nowoczesne oświetlenie w dobrym stylu – czyli jakim?
Jeśli twoje mieszkanie ma prezentować się naprawdę piękne, musisz zadbać o harmonię i spójność całego projektu. Każdy z nas może mieć bowiem odmienny gust, ale podświadomie szukamy ładu – staraj się więc wybierać lampy wiszące, podłogowe i ścienne utrzymane w takim samym lub chociaż podobnym stylu. Zauważ, że w sklepie Artera dostaniesz całe serie produktów, które składają się z różnych elementów.
Dlaczego sięgnięcie po produkty z jednej serii to dobry pomysł? Gdy poszczególne elementy są do siebie podobne, poprawia się ogólny wygląd wnętrza. Nie dochodzi do pojawienia się optycznego bałaganu, którego ustrzeżenie się jest szczególnie ważne w małych wnętrzach.
Najpierw plan mieszkania, potem oświetlenie
Ogromnym błędem, który popełnia naprawdę wiele osób, jest rozplanowanie punktów świetlnych nie poprzedzone przygotowaniem projektu mieszkania. Dlaczego to tak duży problem? Jeśli nie ustalisz zastosowania dla poszczególnych pomieszczeń i nie przemyślisz, jakie meble znajdą się w każdym z nich, rozmieszczenie punktów świetlnych będzie po prostu bardzo niefunkcjonalne i może zupełnie pokrzyżować ci plany aranżacyjne. Pamiętaj, że nowoczesne oświetlenie do mieszkania warto wcześniej rozplanować, nigdy jednak nie należy tego robić za wcześnie.