BARWA ŚWIATŁA – DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE, GDY WYBIERASZ NOWOCZESNE OŚWIETLENIE?

Wybierając nowoczesne lampy do swojego domu, zwracasz przede wszystkim uwagę na ich model, kolorystykę czy cenę. Tymczasem dysponujemy dzisiaj znacznie większą wiedzą o świetle, dzięki której w naszych domach możemy czuć się naprawdę dobrze. Dzięki odpowiednio dopasowanej barwie światła, unikamy bólu głowy, problemów z koncentracją czy po prostu nieprzyjemnego uczucia, że w naszych wnętrzach coś do siebie nie pasuje. Jeśli jesteś na etapie wybierania lampy do salonu, sypialni czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, ten artykuł z pewnością jest dla ciebie.
Nowoczesne oświetlenie w naszym mieszkaniu ma sprawiać, że czujemy się w tym wnętrzu dobrze. Oznacza to pełen komfort pracy, przygotowywania posiłków, rozmów ze znajomymi i rodziną czy po prostu odpoczynku. Nie ulega wątpliwości, że światło nie może być przesadnie rażące ani zbyt ciepłe, które sprawia wrażenie nienaturalnie żółtego. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że wszystkie oznaczenia w Kelwinach po prostu niewiele nam mówią, jeśli nie zajmujemy się tym na co dzień. Dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, czym jest barwa światła i jak wybrać odpowiednie lampy sufitowe, ścienne czy podłogowe do poszczególnych pomieszczeń.
Nowoczesne oświetlenie – czym jest barwa światła?
Jeszcze kilka lat temu, kupując lampy do salonu czy sypialni, zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na ich wygląd. Lampy do kuchni natomiast miały być przede wszystkim praktyczne – łatwe do utrzymania w czystości, odpowiednio długie, zapewniające jasność podczas przygotowania posiłków czy sprzątania. Dzisiaj wiemy znacznie więcej. Na rynku pojawiło się sporo nowoczesnych form oświetlenia, a my zaczęliśmy zwracać uwagę na barwę wybieranego światła. Ma ona bowiem wpływ nie tylko na wygląd wnętrz i znajdujących się w nich przedmiotów, ale także na nasze samopoczucie.
Nowoczesne oświetlenie może przyjmować różną barwę. Określamy ją za pomocą temperatury barwowej, którą oznaczamy TC, a podawana jest w kelwinach (K). Specjaliści wyróżniają 3 podstawowe rodzaje:
- światło ciepłe, kiedy temperatura barwowa wynosi mniej niż 3300 K,
- światło neutralne, kiedy temperatura barwowa waha się w okolicach 4000 K,
- światło zimne, kiedy temperatura barwowa wynosi więcej niż 5000 K.
Co to oznacza w praktyce? Musisz wiedzieć przede wszystkim, że im niższa jest temperatura światła, tym światło bardziej przypomina ogień czy świecę. Wysoka temperatura barwowa, tym bardziej zbliżone jest ono do błysku błyskawicy. Trzeba więc uważać, gdy przeglądasz nowoczesne oświetlenie do swojego domu. Jak je dopasować?
Temperatura barwowa światła – jak dobrać do pomieszczeń?
Zanim zaczniesz przeglądać nowoczesne lampy do salonu, sypialni, pokoju dziecka czy gabinetu, przede wszystkim dokładnie ustal przeznaczenie wszystkich pomieszczeń. Tam, gdzie potrzebujesz warunków do skupienia i pracy, zdecyduj się raczej na światło zimne, które nie będzie wprowadzało cię w nastrój błogiego relaksu. I odwrotnie – tam, gdzie chcesz odpoczywać, nie stymuluj się źle dobraną barwą światła, która stanie się dla twojego mózgu sygnałem do podjęcia wytężonej pracy.
Jeśli więc posiadasz w domu swój gabinet, wybieraj nowoczesne lampy oferujące światło zimne, zbliżone do barwy czystego nieba. Takie samo sprawdzi się w pokoju dziecka, w którym odrabia lekcje i przygotowuje się do następnych zajęć. To znacząco ułatwi wam koncentrację. Ile kelwinów sprawdzi się najlepiej? 5000 K to barwa świetlówki, 6500 K przypomina już naturalne oświetlenie dzienne. Możesz sięgnąć więc po nowoczesne lampy w przedziale od 6500 do 10 000 K.
Jakie lampy do salonu wybrać? Zdecydowanie te, które oferują ciepłą barwę, a więc o najniższej temperaturze. Decydując się na rozwiązania w przedziale między 2700 a 3300 K, będziesz mógł swobodnie się zrelaksować i odprężyć. Pomieszczenie nie będzie ciemne, ale osiągnięty poziom jasności będzie gwarantował ci komfort w czasie odpoczynku.
Nowoczesne lampy do kuchni – jaka temperatura barwowa?
O ile w pomieszczeniach przeznaczonych do wytężonej pracy czy nauki oraz w salonie, który z reguły powinien służyć odpoczynkowi, wybór odpowiedniej temperatury barwowej jest bardzo łatwy, o tyle kuchnia wciąż stanowi zagadkę. Rozwiązać można ją wyłącznie za pomocą własnych preferencji i gustu – a więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie lampy do kuchni wybrać. Dla jednych bowiem stanowi ona wyłącznie przestrzeń do przygotowywania posiłków i traktują ją niemal jak miejsce pracy, dla innych zaś to miejsce, w którym spędzają dużo czasu z własną rodziną i niekiedy przyjaciółmi.
Jeśli więc zależy ci, by u ciebie stanowiła przytulną przestrzeń, w której poczujesz domowe ciepło, sięgnij po lampy do kuchni o temperaturze podobnej do rozwiązań z zasady przeznaczonych do salonu lub oscylujących w granicach światła neutralnego. Gdy twoim celem jest stworzenie miejsca do przygotowywania posiłków – sięgnij po oświetlenie o wysokiej temperaturze barwowej.
Twój dom to miejsce, w którym musisz czuć się swobodnie. Nowoczesne oświetlenie ma na ciebie ogromny wpływ i może sprawić, że naprawdę “poczujesz się jak w domu”. Nie podejmuj decyzji pochopnie, bo zdecydowanie lepiej jest chwilę poczekać i cieszyć się zniewalającym efektem na lata.