4 ZASADY PRAWIDŁOWEGO OŚWIETLENIA SYPIALNI
Sypialnia to bez wątpienia wyjątkowa przestrzeń w naszych domach. Właśnie w niej odpoczywamy i regenerujemy siły po całym dniu w pracy. Nierzadko też zdarza się, że wykorzystujemy ją do spokojnego czytania przed zaśnięciem czy długich rozmów z życiowym partnerem. Nie mamy więc wątpliwości, że lampy do sypialni powinno dawać kameralny, przyjemny nastrój. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Nowoczesne oświetlenie do sypialni ma nieco inne zadanie niż w większości pomieszczeń. Nie musi tylko skutecznie oświetlać całej przestrzeni, ale przede wszystkim budować odpowiednią atmosferę i wprowadzać nas w stan odprężenia. Dlatego tak ważne jest jego prawidłowe dobranie. Poniżej znajdziesz 4 praktyczne wskazówki, które pomogą ci wybrać najlepsze lampy do sypialni.
W sypialni postaw na subtelne oświetlenie dodatkowe
Oczywiście, że najwięcej czasu w sypialni spędzamy w głębokim śnie. Nie oznacza to wcale, że nie musimy zadbać o właściwe oświetlenie. To ono zapewnia klimatyczny nastrój i będzie istotne dla zbudowania idealnej atmosfery sprzyjającej odpoczynkowi. Przyda się także podczas wieczornego czytania ulubionej lektury czy porannych przygotowaniach przed pracą. Nie ulega więc wątpliwości, że najlepiej sprawdzą się mniejsze punkty świetlne, które znajdą swoje miejsce w różnych kątach całej sypialni. Warto wykorzystać m.in. lampki stołowe (do czytania), lampy stojące (w pobliżu garderoby), kinkiety przy lustrze czy dodatkowe oświetlenie dekoracyjne podkreślające np. ważne dla nas zdjęcia bliskich.
Koniecznie wybierz lampkę nocną
Jedną z istotnych różnic pomiędzy sypialnią a pozostałymi pomieszczeniami w domu jest fakt, że nad łóżkiem nie musi pojawić się lampa wisząca, którą wybieramy do salonu czy kuchni. W tej przestrzeni znacznie istotniejsze niż centralne jest oświetlenie dodatkowe. Mogą to być lampy stołowe służące jako lampy nocne, ale coraz częściej wybierane są również lampy stojące. Niezależnie od wybranej formy, nie powinno ich zabraknąć po dwóch stronach łóżka, by zawsze łatwo było je uruchomić rano czy wyłączyć tuż przed zaśnięciem.
Lampy stołowe stojące u wezgłowia łóżka to nie tylko praktyczne, ale także dekoracyjne elementy wyposażenia sypialni. Jej podstawa może być minimalistyczna i przyjmować prostą formę, jednak w sklepach nie brakuje także modeli bogato zdobionych i przyciągających wzrok kolorem czy kształtem. Nowoczesne oświetlenie jest dostępne w tak wielu rodzajach, że naprawdę każdy znajdzie dzisiaj coś dla siebie.
Szukając odpowiedniej lampki nocnej, koniecznie zwróć uwagę na światło, które emituje. To bardzo ważne, by miało ciepłą barwę – z uwagą dobieraj więc odpowiednie żarówki. Możesz też postawić na praktyczny i jednocześnie ozdobny abażur. Pamiętaj jednak, by jego dolna krawędź była oddalona o ok. 50 cm od poziomu łóżka. Dzięki temu światło nie jest rażące, a przyjemnie rozpościera się wokół szafki nocnej.
Lampy stołowe to nie wszystko
Jak już wspominaliśmy, lampy stołowe coraz częściej ustępują miejsca lampom stojącym. Czy to już wszystkie możliwości? Zdecydowanie nie. Okazuje się, że Polacy coraz chętniej zamieniają klasyczne rozwiązania na lampy wiszące. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie każda z nich sprawdzi się w sypialni, a wybrana musi być również we właściwy sposób zamontowana.
Jeśli chcesz, by lampy wiszące dobrze prezentowały się obok twojego łóżka, postaw na niezbyt duże modele o niewielkiej średnicy. Najlepiej sprawdzają się te w kształcie stożka czy tuby, choć dobrym wyborem mogą okazać się również te przypominające orientalny lampion. Najlepiej jest postawić na dwie identyczne lampy, choć dwie bardzo podobne również mogą się sprawdzić – pamiętaj po prostu, by dobrać je do ogólnej aranżacji wnętrza.
Lampy wiszące obok łóżka powinny znaleźć się na odpowiedniej wysokości. Oprawy nie powinny znajdować się wyżej niż 50 cm nad łóżkiem. Koniecznie sprawdź więc długość przewodu twojej wymarzonej lampy.
Oświetlenie główne jako dekoracja
Czy w sypialni w ogóle nie powinno pojawić się oświetlenie główne? Oczywiście, lampa wisząca jest w niej mile widziana – okazuje się jednak, że może pełnić zupełnie inną niż w pozostałych pomieszczeniach rolę. Najczęściej staje się po prostu dekoracją pomieszczenia. Istotne jest jednak nie tylko to, jaka lampa wisząca pojawi się u ciebie nad łóżkiem, ale także to, w jaki sposób ją zamontujesz.
To bardzo ważne, by wybrać odpowiednią wysokość zwisu. Lampa wisząca w sypialni powinna być zawieszona odrobinę wyżej niż w pozostałych pomieszczeniach. Warto postawić na modele, które mają światło skierowane ku sufitowi lub te, które posiadają abażury skutecznie rozpraszające światło. Docierające do domowników światło odbite będzie relaksujące.
Lampy do sypialni muszą budować nastrój i sprawiać, że jesteś w stanie się wystarczająco zrelaksować, by sen był naprawdę regenerujący. Warto więc postawić na różne typy oświetlenia. Nie należy stronić od dekoracji, które zapewniają miły klimat współgrający z całą aranżacją i wykorzystanymi we wnętrzu kolorami. Dobrze jest postawić na praktyczne kinkiety, które są jednocześnie funkcjonalne i estetyczne – mogą doskonale podkreślać ważne dla nas pamiątki. Wygodnym i sprytnym rozwiązaniem są również ściemniacze zamontowane przy włączniku.