JAKIE WYBRAĆ LAMPY DO NOWEGO MIESZKANIA?

JAKIE WYBRAĆ LAMPY DO NOWEGO MIESZKANIA?

Zakup własnego mieszkania to początek wielkiej przygody - to miejsce, w którym będziesz tworzył i gromadził swoje najważniejsze wspomnienia. To niezwykle ważne, byś czuł się w nim maksymalnie komfortowo i bezpiecznie, a każdy jego fragment wpisywał się w twoje oczekiwania stylistyczne. Nie ulega wątpliwości, że ogromne znaczenie dla wyglądu mieszkania, jego funkcjonalności i charakteru ma oświetlenie. Jakie lampy do nowego mieszkania wybrać? Z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych kwestii na temat oświetlenia.

Nowoczesne lampy są dostępne w wielu wariantach - zarówno pod względem modeli, jak i projektów. Producenci starają się dostarczać zróżnicowane rozwiązania, by naprawdę każdy klient mógł znaleźć modele dla siebie. Jakie źródła światła są niezbędne? Czy lampy wiszące to konieczność? Na jakie oświetlenie naprawdę warto się zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze informacje i odpowiedzi na podstawowe pytania, dzięki którym z pewnością łatwiej będzie ci stworzyć aranżację na miarę twoich potrzeb.

Oświetlenie główne do nowego mieszkania

Wybierając nowoczesne lampy do nowego mieszkania, pamiętaj przede wszystkim o ich podstawowym podziale na oświetlenie główne, dodatkowe i dekoracyjne. Najważniejszy jest centralny punkt świetlny, który ma rozjaśniać całą lub przynajmniej większą część określonej przestrzeni. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? W tej roli doskonale sprawdzają się lampy wiszące lub krótkie lampy przysufitowe czy spoty.

Lampy wiszące

Lampy wiszące są niewątpliwie jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań. Doceniamy je przede wszystkim za ich funkcjonalność. Nie sposób bowiem zaprzeczyć, że dość skutecznie rozjaśniają wybraną przestrzeń, a ich montaż w niewykorzystanym miejscu pod sufitem nie zajmuje cennego miejsca. Dodatkowo warto podkreślić, że współcześni producenci oferują nam naprawdę liczne rozwiązania - zróżnicowane zarówno pod względem estetyki i rodzaju materiału, jak i rozmiaru i długości. Dysponując tak szerokim wyborem, z pewnością znajdziemy coś dla siebie, niezależnie od tego, na jakim stylu nam zależy i jakie możliwości metrażowe mamy.

W jakich pomieszczeniach sprawdzają się lampy wiszące?

Przez wiele lat lampy wiszące pojawiały się niemal w każdym pomieszczeniu z wyjątkiem przedpokoju i łazienki, gdzie ze względów bezpieczeństwa częściej decydowaliśmy się na plafony. Jak jest dzisiaj? Współcześni użytkownicy wciąż chętnie po nie sięgają, montując je w centralnym punkcie sufitu w salonie, kuchni czy w sypialniach. To najchętniej wybierane rozwiązania do jadalni - doskonale sprawdzają się bowiem jako oświetlenie nad stół.

Poszczególne modele jednak znacząco się między sobą różnią. Lampy wiszące do kuchni muszą być bowiem przede wszystkim praktyczne - powieszone na tyle wysoko, by nie utrudniać swobodnego poruszania się, dawać dużo światła niezbędnego do pracy i być stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Ogromne znaczenie mają odporne na zużycie materiały. W salonie lampy wiszące są montowane raczej niżej, a ich dodatkową funkcją jest zapewnienie przyjemnej atmosfery. Podobna sytuacja jest w sypialni, gdzie tradycyjne zwisy mogą pojawić się w nogach łóżka lub po dwóch stronach wezgłowia.

Krótkie lampy przysufitowe

Od kilku lat nieprzemijającym zainteresowaniem cieszą się aranżacje minimalistyczne. Okazuje się, że jako społeczeństwo intensywnie się zmieniamy i z roku na rok coraz mocniej doceniamy to, co proste, eleganckie i ponadczasowe. Jeśli dodać do tego niewielki metraż naszych mieszkań, w polu naszych zainteresowań nie mogły nie pojawić się krótkie lampy przysufitowe.

Spoty i reflektory sufitowe przyjmują współcześnie interesujące kształty. Producenci dostarczają rozwiązania wykonane ze zróżnicowanych materiałów. W większości nowoczesnych projektów pojawiają się ponadczasowe i wytrzymałe na uszkodzenia metal, drewno czy szkło oraz estetyczna naturalna tkanina. Wiele z nich daje również możliwość sterowania kierunkiem padania światła, by użytkownik mógł sam zdecydować, którą część pomieszczenia rozjaśnić. Pomaga to uchronić się przed niepożądanymi cieniami, które optycznie by je zmniejszały.

Gdzie sprawdzają się lampy przysufitowe?

Choć jeszcze niedawno krótkie lampy przysufitowe stosowane były wyłącznie w pomieszczeniach, w których montaż tradycyjnych zwisów nie był możliwy ze względu na brak miejsca, dzisiaj już nie są wyłącznie ostatecznością. Decydujemy się na nie ze względu na ich elegancką estetykę, montując je zarówno w niewielkich przedpokojach, łazienkach czy kuchniach, ale także w sporych sypialniach czy pomieszczeniach łączących salon z jadalnią i kuchnią.

Oświetlenie dodatkowe i dekoracyjne do nowego mieszkania

W nowym mieszkaniu nie może zabraknąć również dodatkowych źródeł światła - zarówno uzupełniających działanie głównych punktów świetlnych, jak i tych, których zadaniem jest udekorowanie przestrzeni. Na co warto się zdecydować?

Z pewnością jednym z najpowszechniejszych wyborów okazują się lampy podłogowe. Użytkownicy cenią je za ich mobilność, która pozwala na ich stosowanie również tam, gdzie nie mamy możliwości przeprowadzenia większego remontu. Producenci dostarczają nam zróżnicowane modele, które mogą stać się centralnym punktem aranżacji lub jej subtelnym uzupełnieniem. Możemy dzięki nim zupełnie odmienić charakter swojego wnętrza. Jednocześnie lampy stojące są naprawdę bardzo praktyczne - skutecznie “odcinają” wybraną strefę z większej przestrzeni. Można wykorzystać je do stworzenia kącika do wypoczynku czy pracy.

Podobnie dużym zainteresowaniem cieszą się kinkiety. Lampy ścienne muszą być trwale zamontowane, zatem dobrze jest precyzyjnie rozplanować ich rozmieszczenie na etapie pierwszych projektów. To doskonały wybór, jeśli chcesz w pomieszczeniach o większym metrażu stworzyć kilka stref o zróżnicowanym przeznaczeniu. Sprawdzają się również do podkreślania obecności wybranych ozdób czy ukrywania mankamentów wykończenia. Mogą być stosowane również jako lampki nocne - zwłaszcza modele z regulowanymi ramionami.

Jeśli szukasz oświetlenia dekoracyjnego, postaw na klasyczne lampki stołowe. Najczęściej wykorzystywane są w sypialni - pojawiają się po dwóch stronach wezgłowia łóżka. Zwróć jednak uwagę, że nowoczesne oświetlenie stołowe jest na tyle interesujące stylistycznie, że nie powinno zabraknąć go również w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Nie bój się postawić ich w salonie czy przedpokoju. Efekt może być zniewalający.