Jak wysoko zawiesić lampę nad stołem w jadalni?

Lampy wiszące to najczęściej pojawiający się model nad jadalnianym stołem. Nic w tym dziwnego – nie ma drugiego tak skutecznie rozjaśniającego blat rozwiązania. Aby jednak efekt spełniał nasze oczekiwania, a zwisy nie przeszkadzały w czasie jedzenia i rozmowy, należy zamontować je na właściwej wysokości. Przedstawiamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować, by jadalnia była funkcjonalna, a posiłki prezentowały się naprawdę apetycznie.

Lampy nad stół do jadalni mają kilka zadań – przede wszystkim muszą skutecznie rozświetlić blat i sprawić, że podane jedzenie wygląda apetycznie. Dodatkowo jednak ważne jest, by nie przeszkadzały w rozmowie i nie stanowiły zagrożenia w czasie serwowania kolejnych posiłków. Dlatego tak ważne jest ich umiejętne powieszenie: muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości i we właściwym punkcie stołu. Jakie zasady warto znać, by odpowiednio zamontować lampy nad stół do jadalni?

Standardowa odległość lampy od stołu

W kwestii właściwego zawieszania lampy do jadalni powstały już ogólne rekomendacje. Mówi się, że właściwa odległość klosza od blatu mieści się w zakresie od 75 do 95 cm. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przyjęta miara dotyczy pomieszczeń o standardowej wysokości, czyli ok. 2,5 metra. Gdy twoje mieszkanie jest wyższe, warto skrócić długość kabla o ok. 10 cm na każde dodatkowe 30 cm.

Pamiętaj jednak, że rekomendacje to po prostu średnia – najczęściej właśnie taka odległość klosza od blatu jest optymalna. Musisz wiedzieć, że czasami warto zamontować je zupełnie inaczej. Ogromne znaczenie ma tutaj ilość punktów świetlnych w pomieszczeniu. Okazuje się, że jeśli znajdują się w nim dodatkowe kinkiety czy reflektory, standardowe założenia się kompletnie nie sprawdzają. Co jeszcze warto uwzględnić, by cieszyć się miłym dla oka efektem?

Odległość lampy od stołu a wielkość stołu

Okazuje się, żę w tym zakresie również dysponujemy już ogólnymi zaleceniami ekspertów z branży oświetleniowej. Choć początkowo może cię to zaskoczyć, na początek najważniejsze jest ustalenie stosunku średnicy wybranej oprawy oświetleniowej do szerokości stołu – powinna wynosić jego ⅔. Można też zdecydować się na lampę wiszącą, której klosz jest ok. 30 centymetrów węższy od szerokości blatu. Co osiągniesz w ten sposób? Wybrana lampa wisząca i stół w jadalni będą miały przyjazne dla oka proporcje.

W tym miejscu musimy także podkreślić, że nad blatem nie zawsze warto wieszać duży, ozdobny żyrandol. Pamiętaj bowiem, że bardzo ważny jest komfort twojej rodziny i przychodzących do was gości. Należy zadbać o to, by podczas wstawania od stołu nie zahaczali głowami o klosz. Dlatego przy wąskim blacie lepiej jest postawić na skromne lampy wiszące, które ustawisz w równych odstępach w jednym rzędzie. Zyskasz funkcjonalność i estetyczny wygląd całego projektu.

Montaż lampy wiszącej a wielkość pomieszczenia

Jeśli lampa wisząca, którą montujesz nad stołem w jadalni, nie ma pełnić funkcji dekoracyjnej, możesz pominąć ten akapit. Okazuje się jednak, że większość z nas posiada większy salon, z którego wydziela poszczególne strefy funkcjonalne, w tym również miejsce przeznaczone na stół, przy którym rodzina spożywa posiłki. W takim przypadku nowoczesne oświetlenie jest niezwykle ważne również ze względów estetycznych, dlatego jego wybór jest uzależniony od wielkości samego pomieszczenia.

Jak ustalić prawidłową wysokość montażu lampy do jadalni, gdy jest to fragment większej przestrzeni? Tu nie ma ogólnych zasad, dlatego musisz kierować się własnymi obserwacjami. Przyjrzyj się, jak wygląda wybrany żyrandol z różnych perspektyw – zarówno z krzesła stojącego przy stole, jak i kanapy znajdującej się w strefie wypoczynkowej. Jeśli masz wrażenie, że oświetlenie przytłacza wnętrze twojego mieszkania, spróbuj zamontować je wyżej. Gdy jest niezauważalne, delikatnie wydłuż długość kabla. To istotne ruchy, które mogą uchronić cię przed pochopną wymianą wymarzonego modelu – czasami tylko wydaje się nam, że ostatecznie nasz wybór był błędny.

Jak wybrać najlepsze lampy do jadalni?

Warto pamiętać, że nie zawsze i nie wszystko da się zmierzyć. Czasami efekt końcowy wymyka się spod wszelkich reguł i zasad. Bywa, że choć wybierzesz model, który idealnie komponuje się ze stylem aranżacyjnym i zadbasz o jego prawidłową wysokość, a ostatecznie całość będzie prezentowała się naprawdę niekorzystnie. Jak to możliwe? Ostatecznie znaczenie ma naprawdę wszystko – nawet to, w jaki sposób wykończony jest stół i jak odbija światło.

Jak wybrać najlepsze lampy do jadalni? Choć istnieją ogólne zasady, które pomagają w prawidłowym montażu lampy wiszącej nad stół, ostatecznie najlepiej… po prostu próbować. Najbardziej pomocna jest konsultacja z doświadczonym projektantem wnętrz lub sprzedawcą o wieloletnim stażu pracy. Następnie warto szukać modeli utrzymanych w stylu, który najbardziej ci odpowiada. Ostatecznie jednak musisz zamontować wybrane lampy wiszące i po prostu przyjrzeć się, czy osiągnięty efekt jest dla ciebie zadowalający. To ty masz czuć się tutaj dobrze.

Więcej
artykułów