Plafony sufitowe czy kinkiety? Wybieramy idealne oświetlenie korytarza
Plafony sufitowe

Jedną z istotnych przestrzeni w naszych domach i mieszkaniach jest korytarz. Nie można więc potraktować go po macoszemu, planując aranżację całej przestrzeni. Istotne jest tutaj wszystko: począwszy od kolorystyki ścian, skończywszy na doborze odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj, że choć nie spędzasz w przedpokoju zbyt wiele czasu, to jednak pierwsza przestrzeń, do której wchodzisz, zmęczony całym dniem pracy. Jest także jednym z istotniejszych elementów naszej “wizytówki” i w dużym stopniu decyduje o efekcie, który nasz dom wywoła na gościach. Podpowiadamy, jakie lampy do korytarza dobrać, by był funkcjonalny i estetyczny jednocześnie.

Lampy sufitowe do korytarza odgrywają kilka istotnych ról. Przede wszystkim muszą być funkcjonalne i wygodne. Powinny nie tylko skutecznie oświetlać całą przestrzeń, ale także nie wpływać niekorzystnie na komfort poruszania się po tej zazwyczaj niewielkiej przestrzeni. Pamiętaj, że w zależności od posiadanego metrażu i planowanej aranżacji możesz zdecydować się na różne rodzaje lamp – w przedpokoju mogą sprawdzić się zarówno płaskie plafony sufitowe, jak i wiszące żyrandole. Na które warto się zdecydować?

Lampy sufitowe na korytarz – które będą najlepsze?

Projektując swój przedpokój, musisz uwzględnić jego powierzchnię, układ oraz dostęp do naturalnego światła. To najczęściej przestrzeń pozbawiona okien i ciemna. Zwróć jednak uwagę, że prawidłowo dobrane lampy sufitowe sprawią, że wcale nie będzie prezentował się ponuro. Co więcej, może okazać się naprawdę piękny i przyciągający uwagę wszystkich pojawiających się w progu domu gości. Przemyśl więc dokładnie, która lampa sufitowa sprawdzi się u ciebie.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, na spokojnie zastanów się, jakie funkcje powinno spełniać oświetlenie sufitowe w przedpokoju. Zarówno niewielka, jak i nieco potężniejsza powierzchnia korytarza musi jednocześnie być funkcjonalna i estetyczna. Na szczęście, szeroki wybór lamp sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj, że w przedpokoju warto postawić zarówno na oświetlenie główne, jak i funkcyjne, czyli dodatkowe kinkiety czy lampy ścienne. Zwróć uwagę, że odpowiedni wybór sprawi, że ukryjesz mankamenty i podkreślisz atuty zarówno pomieszczenia samego w sobie, jak i wykonanej aranżacji. To właśnie nowoczesne lampy mogą sprawić, że mały korytarz powiększy się optycznie.

Plafony sufitowe – skuteczne oświetlenie przedpokoju

Długo niedoceniane i niepotrzebnie kojarzone z oświetleniem łazienkowym plafony mogą okazać się prawdziwym strzałem w 10 w niewielkim i/lub niskim przedpokoju. Zwróć uwagę, że nie tylko optycznie powiększą posiadaną przez ciebie przestrzeń, ale także nie będą stanowiły przeszkody w sprawnym poruszaniu się na niedużym metrażu.

Nowoczesne plafony sufitowe znacząco odbiegają od klasycznych rozwiązań, które możemy pamiętać sprzed kilkudziesięciu lat. Współcześnie zyskaliśmy dostęp do różnorodnej kolorystyki, ciekawego wykończenia i nietuzinkowych kształtów. Co ciekawe, to właśnie lampy sufitowe mogą dzisiaj wyróżniać się naprawdę ciekawymi formami. Niektóre modele natomiast są zupełnie pozbawione zdobień, a ich klasyczne projekty pozwalają na stosowanie w niemal każdym pomieszczeniu, niezależnie od wybranej aranżacji.

Plafony sufitowe mogą mieć kilka reflektorów. Tym samym dają możliwość doświetlenia wielu płaszczyzn bez wykorzystywania zbyt dużej przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Ich minimalistyczny styl sprawia, że wkomponują się w większość aranżacji. Wykorzystywane materiały sprawdzają się zarówno w modernistycznych, jak i bardziej klasycznych wnętrzach. Nowoczesne lampy sufitowe oferują różne kształty zarówno samych reflektorów, jak i belek, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie dopasować model do metrażu korytarza.

Warto zwrócić uwagę również na plafony, które posiadają klosze skierowane ku sufitowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu dochodzi do rozproszenia światła, a to ma istotny wpływ na ostateczny efekt wizualny. Nawet małe i niskie pomieszczenie może optycznie się powiększyć.

Lampy wiszące do przedpokoju

Jeśli jesteś posiadaczem większego przedpokoju i/lub wyższego mieszkania, możesz postawić na lampy wiszące. Współczesne modele przybierają przeróżne formy – od tych bogato zdobionych, które już z daleka przyciągną uwagę twoich gości, do tych minimalistycznych, w których żarówka otoczona jest zaledwie kilkoma metalowymi prętami. Obie wersje mogą stać się jednak główną ozdobą pomieszczenia, dużo bowiem zależy od konkretnego modelu oraz przygotowanej aranżacji.

Lampy wiszące do przedpokoju mogą przyjmować naprawdę fantazyjne formy, a poszczególne modele dają także możliwość regulacji kąta ustawienia światła. To niekoniecznie klasyczne żyrandole, ale także bardzo funkcjonalne belki z ruchomą konstrukcją w stylu loftowym. Zwróć jednak uwagę, że w długim i wysokim korytarzu najkorzystniej prezentować się będą lampy wiszące.

Nowoczesne lampy wiszące mogą wyróżniać się naprawdę niestandardowym designem. Nietrudno zauważyć, że producenci oferują dzisiaj szeroką gamę ciekawych form i kolorów, które z łatwością dopasujesz zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wystrojów. Koniecznie jednak zwróć uwagę na długość kabla, by lampa wisząca nie stanowiła problemu podczas poruszania się pod nią.

Więcej
artykułów