KINKIETY – HISTORIA I PODSTAWOWE RODZAJE

KINKIETY – HISTORIA I PODSTAWOWE RODZAJE

Słowo “kinkiet” pochodzi od francuskiego “quinquet”, co oznacza lampę o konstrukcji pozwalającej na powieszenie jej na ścianie. Jednocześnie jednak warto wiedzieć, że Quinquet to nazwisko aptekarza, który w II połowie XVIII wieku udoskonalił projekt lampy olejowej. Jeśli jesteś ciekawy, co takiego wniósł do świata oświetlenia niejaki Antoine Quinquet, zapraszamy do lektury!

Kinkiety – historia powstania

W XVIII wieku ludność Francji posługiwała się lampami olejowymi. To właśnie dzięki niewielkim palnikom mogli walczyć z ciemnością nocy i chociaż odrobinę “wydłużyć dzień” przed położeniem się do łóżek. Pod koniec stulecia Antoine Quinquet postanowił udoskonalić projekt ówczesnej lampy – doposażył ją w boczny zbiornik paliwa i lepszy palnik. W ten sposób świeciła nie tylko jaśniej, ale i dłużej, czyli wzrosły jej podstawowe i najważniejsze walory użytkowe. Dla wygody użytkownika aptekarz zadbał także o specjalną podstawkę.

Gdy projekt dotychczas nieznanego Antoine’a Quinqueta spotkał się z pozytywnym odbiorem, rozpoczął produkcję na szerszą skalę. Oficjalna premiera tegoż produktu odbyła się 23 maja 1784 r. Tego dnia w wielkim i cenionym teatrze Comedie Francaise odbywał się spektakl “Wesele Figara”, podczas którego salę oświetlono lampami aptekarza. Lampy szybko zdobywały popularność i pojawiały się w hotelach, kawiarniach czy restauracjach. Kinkiety montowano jednak nie tylko tam, gdzie liczył się wystrój – były bardzo ważne także w pomieszczeniach o niskich stropach czy na korytarzach.

Czy kinkiety rzeczywiście pojawiły się w XVIII wieku? Zdecydowanie nie – ich historia jest znacznie dłuższa, jednak to właśnie Antoine Quinquet je upowszechnił. Lampy ścienne, a w zasadzie specjalne uchwyty, pojawiały się już wcześniej. Dzięki nim oświetlano pomieszczenia za pomocą pochodni, kaganków czy świeczek, które swoją historią znacząco wyprzedzają lampy palnikowe. W pałacowych salach kinkiety stawały się wsparciem dla wielkich żyrandoli wieszanych pod sufitem. Już wtedy doceniano ich walory estetyczne i wybierano je do budowania odpowiedniego nastroju. Ówcześnie utrzymane były w stylu charakterystycznym dla tego okresu, a w XVII wieku dodano do nich tzw. reflektory, które miały zwielokrotnić blask świec.

Nowoczesne kinkiety to lampy ścienne, które coraz chętniej montujemy nie tylko w budynkach użytku publicznego, hotelach czy restauracjach. Pojawiają się bowiem w naszych domach – znajdują swoje miejsce przede wszystkim w przedpokoju czy łazience, ale także sypialni, salonie oraz gabinecie. Stają się dzisiaj wygodną alternatywą zarówno dla lampy stojącej, jak i biurkowej czy nocnej. Dzięki nowym funkcjonalnościom i ulepszonemu wyglądowi designerskie lampy ścienne stają oświetleniem równie istotnym jak lampy wiszące. W wąskich korytarzach coraz częściej zupełnie je zastępują. Mogą bowiem optycznie poszerzyć przestrzeń, ułatwić poruszanie się i jednocześnie stanowić element dekoracyjny.

Rodzaje kinkietów

Designerskie lampy ścienne nie przypominają już wyglądem modeli sprzed kilkuset lat – pomijając oczywiście kinkiety stylizowane na oświetlenie pochodzące z XVIII wieku. Jako ciekawostkę chcieliśmy więc przedstawić podstawowe rodzaje lamp ściennych, które obecnie znajdziesz w sklepach.

Najprostszy podział to oczywiście kinkiety wewnętrzne, które montujemy w środku mieszkania czy innego budynku oraz zewnętrzne, przeznaczone do wykorzystywania na elewacji obiektów. Jakie jeszcze rodzaje lamp ściennych wyróżniamy?

  • Kinkiety stylizowane – lampy ścienne, które formą i wykończeniem mają przypominać oświetlenie pochodzące z poprzednich epok. Bardzo często pojawiają się w nich ramiona wygięte w łuk, które przypominają świeczniki.
  • Kinkiety klasyczne – modele łączące w sobie podstawkę i klosz. Cechują się minimalistyczną formą i uniwersalnością, dzięki której dopasowują się do większości klasycznych wnętrz.
  • Kinkiety nowoczesne – oświetlenie, które w formie, kolorach lub wykorzystanych materiałach nawiązuje do konkretnego współczesnego stylu.
  • Kinkiety specjalistyczne – lampy ścienne przeznaczone do oświetlenia konkretnych punktów, m.in. obrazów, luster czy detali architektonicznych.
  • Kinkiety do łazienek – przeznaczone do wieszania obok lub nad lustrem, by skutecznie doświetlić strefę, w której przeprowadzamy pielęgnację twarzy.
  • Kinkiety korytarzowe – modele, które wyróżniają się niewielkim formatem idealnym do wąskich pomieszczeń, gdzie liczy się bezpieczne i designerskie oświetlenie.

Oprócz tego wyróżniamy również kinkiety do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego. Te trzy przestrzenie pozwalają na większą zabawę formą, dlatego w sklepach znajdziesz niezliczoną ilość propozycji. Nawet najbardziej wymagający klient z pewnością trafi na coś, co sprosta jego oczekiwaniom.