Jak wybrać lampę do sypialni?

Odpowiednio dobrana lampa do sypialni sprawia, że pomieszczenie wyróżnia przyjemny charakter, który sprzyja odpoczynkowi. Właściwie rozmieszczone oświetlenie pozwala się w tym wnętrzu zrelaksować i zapomnieć o obowiązkach i zmęczeniu. Właśnie dlatego wybór nigdy nie powinien być pochopny. Podpowiadamy, jakie oświetlenie do sypialni sprawdzi się najlepiej.

Dobieranie lampy do sypialni warto zacząć od zmiany podejścia. To nie tylko przestrzeń do snu, ale przede wszystkim miejsce wypoczynku i regeneracji przed każdym kolejnym dniem. Spędzasz w nim istotną część doby – czytając, rozmawiając z partnerem czy śpiąc. Nie da się zaprzeczyć, że to wszystko ma istotne znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia, dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jakie lampy sprawdzą się w twojej sypialni, nasz artykuł ułatwi ci podjęcie decyzji.

Lampy do sypialni – jakiego oświetlenia potrzebujesz?

Na samym początku warto zastanowić się, jakiego rodzaju lampy do sypialni sprawdzą się u ciebie. Najogólniej możemy podzielić je na kilka najważniejszych kategorii, wśród których istotną rolę grają:

  • lampy wiszące lub sufitowe, które są głównym źródłem światła,
  • lampki nocne, które sprawdzają się podczas wieczornych rozmów z partnerem,
  • lampy do czytania, które umożliwiają skierowanie światła bezpośrednio na wybrany punkt,
  • lampy stojące, które mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub zastępować lampki nocne,
  • dodatkowe oświetlenie toaletki, jeśli masz ją w swojej sypialni.

Aby więc wybrać odpowiednie oświetlenie dla siebie, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Odpowiedz sobie na pytania: czy lubisz czytać przed zaśnięciem, czy chcesz, by w twojej sypialni pojawiły się ozdoby, czy posiadasz toaletkę, przy której spędzasz mnóstwo czasu? Dokładnie przemyśl także swoje możliwości. Nie wszyscy dysponujemy dużą przestrzenią – niekiedy to właśnie brak wystarczającej ilości miejsca jest kluczowym czynnikiem podczas wyboru lampy do sypialni. Zwróć również uwagę na ilość światła naturalnego, które wpada do środka pomieszczenia.

Główne oświetlenie do sypialni: lampa sufitowa czy plafon?

Aby wybrać główne oświetlenie do sypialni, musisz przede wszystkim przeanalizować jej wielkość, wysokość oraz umeblowanie. Okazuje się, że najbardziej standardowe lampy wiszące sprawdzają się niezwykle rzadko – choć same w sobie pięknie się prezentują, często przytłaczają całe pomieszczenie i zmniejszają je optycznie. Jeśli naprawdę nam na nich zależy, powinny pojawić się poza ciągami komunikacyjnymi (najlepiej nad dolną częścią łóżka). Jakie są alternatywy? W mniejszej sypialni możesz postawić na plafony lub lampy sufitowe.

Nowoczesne plafony to nie tylko klasyczne, okrągłe modele. Oczywiście, tego rodzaju lampy do sypialni będą bardzo uniwersalne i wkomponują się w niemal każde wnętrze. Warto jednak pamiętać, że współcześni producenci oferują znacznie więcej rodzajów oświetlenia przysufitowego. Pojawiają się plafony wykonane nie tylko ze szkła, ale także naturalnych materiałów czy drewna, dzięki czemu można osiągnąć bardzo pożądany przytulny nastrój. Możesz zdecydować się także na mleczne szkło, które zapewnia idealne rozproszenie światła i chroni przed nieprzyjemnym rażeniem w oczy.

Lampy sufitowe natomiast różnią się od tradycyjnych zwisów przede wszystkim długością. Nie będą ograniczały swobody ruchów, ponieważ najczęściej zawieszone są na specjalnych, krótkich stelażach. Znajdziesz wśród nich także modele do złudzenia przypominające klasyczne żyrandole, jednak ich projekty dają możliwość skrócenia do potrzebnej, komfortowej długości.

Lampki nocne do sypialni

Bardzo istotne w sypialni okazują się lampy stołowe, które sprawdzają się jako lampki nocne. Najczęściej stawiamy je po dwóch stronach łóżka, tak by każdy z partnerów miał swobodny dostęp do ich włączania i wyłączania bez konieczności wstawania. Czy to jednak standard?

Nie ma żadnych zasad, które mówiłyby, że lampki nocne mają być stawiane parami. Zazwyczaj wybór dwóch identycznych modeli i ustawienie ich po dwóch stronach łóżka podyktowane jest chęcią osiągnięcia harmonii aranżacyjnej. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się bardziej zorganizowane i posprzątane. Jeśli jednak masz inną wizję swojej sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, by z powodzeniem ją realizować.

Jako lampki nocne mogą służyć również kinkiety z wysięgnikami. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich montaż po dwóch stronach łóżka – i w tym przypadku, naszym zdaniem, symetria ma znaczenie. Dlaczego zastępujemy nimi standardowe rozwiązania? Przede wszystkim, zajmują mniej miejsca – nie potrzeba do nich stolika ani przestrzeni na podłodze. Dzięki regulowanemu ramieniowi, możliwe jest precyzyjne kierowanie strumieniem światła, co doceniają szczególnie te osoby, które przed spaniem lubią przeczytać kilka stron książki.

Wybór lampy do sypialni – praktyczne wskazówki

O czym warto pamiętać, gdy wybierasz oświetlenie do sypialni? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi:

  • przede wszystkim zachowaj spójność stylistyczną z resztą pomieszczenia,
  • jeśli możesz, zamontuj ściemniacz, który ułatwi budowanie intymnej atmosfery,
  • jeśli możesz sobie na to pozwolić i jesteś miłośnikiem czytania, wyodrębnij w swojej sypialni specjalny kącik z fotelem, w którym pojawi się lampa stojąca – to znacznie wygodniejsze niż czytanie w łóżku,
  • wybieraj ciepłe źródła światła, by w pokoju panował przytulny nastrój.

Pamiętaj, że sypialnia to wyjątkowa przestrzeń, w której masz odpocząć. To ty decydujesz, co jest dla ciebie ważne, a więc oświetlenie dobieraj zgodnie ze swoimi preferencjami, nie obowiązującą obecnie modą.

Więcej
artykułów